PROGRAM STUDIÓW PODYPLOMOWYCH

1.    Nazwa jednostki prowadzącej studia podyplomowe:

Wydział Sztuki UR,  Zakład Malarstwa

2.    Nazwa studiów podyplomowych:   MALARSTWO

3.    Czas trwania studiów podyplomowych: 3 semestry, koszt studiów – 3,900,00 zł.

październik 2015 – luty 2017

4.    Ogólne założenia:

Studia podyplomowe - MALARSTWO, są ofertą edukacyjną skierowaną do osób, które są absolwentami studiów licencjackich, magisterskich różnych specjalności ( nie tylko artystycznych), które mają potrzebę poszerzenia swojej wiedzy i umiejętności w dziedzinie sztuk plastycznych.

Program studiów realizuje trzy etapy myślenia o obrazie :

klasyczny --- który wykorzystuje i pogłębia naturalne zdolności do obserwacji przedmiotu, gdzie obserwacja i analiza natury leży u podstaw decyzji malarskich

ekspresyjny --- gdzie forma plastyczna wyrasta z indywidualnego przeżycia, emocji i bazuje na autonomicznym geście malarskim oraz indywidualnym przetworzeniu kształtów.  Mocny nacisk kładziony jest tu na wyzwalaniu potrzeby autokreacji, uwalnianiu i wypracowywaniu własnego środka wypowiedzi.

projektowy --- wykorzystujący zdobyte umiejętności malarskie i rysunkowe do tworzenia aranżowanych całości wizualnych o cechach użytkowych a także w odniesieniu do przestrzeni otoczenia

Każda z tych form realizowana jest w oparciu o specyfikę mediów dla danego zadania z uwzględnieniem możliwości poszczególnych technik malarskich i rysunkowych.

Całość działań warsztatowych odbywa się przy świadomości dotychczasowych osiągnięć w dziedzinach wizualnych w tym malarskich w szczególności, których poznanie jest jednym z celów edukacyjnych.

Program studiów zawiera przedmioty poszerzające wiedzę i świadomość dokonań w dziedzinie malarstwa w przeszłości, oraz przedmioty pokazujące rolę obrazu w przestrzeni otwartej, jako przejawu myśli artystycznej, skierowanej do szerokiego kręgu odbiorców.  Oferta edukacyjna dotyczy również podstawowych zagadnień prawa autorskiego, a także kształcenia umiejętności autoprezentacji.

PUNKTACJA ECTS

5.    Ogólna liczba punktów ECTS: 36 punktów

6.    Ogólna liczba godzin dydaktycznych:  330 godzin

7.    Wykaz modułów przedmiotowych (przedmiotów):

Nazwa przedmiotu

Dr  Jacek Balicki

Mgr Tomasz Kisiel

WARUNKI UKOŃCZENIA STUDIÓW PODYPLOMOWYCH

Zaliczenie poszczególnych semestrów studiów, przygotowanie cyklu prac malarskich – będących artystyczną pracą dyplomową.       Uzyskanie pozytywnej oceny podczas obrony pracy dyplomowej.

1. Wymagania wstępne dla kandydatów: ukończenie studiów I lub II stopnia lub jednolitych studiów magisterskich.
  2. Wymagane dokumenty:
  3. Podanie o przyjęcie na studia (do pobrania ze strony internetowej UR:  http://www.ur.edu.pl/rekrutacja/podyplomowe),
  4.
  5. Dwa zdjęcia (do teczek osobowych),
  6. Kserokopia dowodu osobistego,
  7. Odpis dyplomu ukończenia studiów licencjackich lub magisterskich

W przypadku braku odpisu dyplomu zaświadczenie z uczelni o uzyskanym tytule zawodowym wraz z numerem dyplomu i datą obrony.

Rekrutacja na studia od  1 czerwca do 30 września 2015

Liczba miejsc ograniczona

Dokumenty należy składać na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego

Al. mjr. W. Kopisto 2a,   35-315 Rzeszów w pokoju nr 37

Osoba do kontaktu mgr Dorota Rączka-Laska, (tel. 017 872 1174),    email : drlaska@ur.edu.pl.