Archiwum aktualności
Ruszył Dziecięcy Uniwersytet Techniczny w Rzeszowie
10 marca w auli Uniwersytetu Rzeszowskiego zainaugurowano semestr letni Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego. W zajęciach popularnonaukowych odbywających się w Rzeszowie będzie uczestniczyć 468 dzieci w wieku 7-12 lat z całego województwa podkarpackiego.
Semestr letni Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Rzeszowie został uroczyście zainagurowany przez Prorektora ds. Spraw Studenckich i Kształcenia UR Wojciecha Walata. Rektor przywitał małych studentów i życzył im owocnej nauki i wielu naukowych inspiracji.
Semestr rozpoczął wykład „Fraktale” prowadzony przez Tomasza Ruszkowskiego z Heweliuszy Nauki, zespołu popularyzatorów nauki. Na wykładzie dzieci dowiedziały się, ile dziur ma trójkąt Sierpińskiego, poznali Krzywą Kocha, która kocha chmury, Smoka Hemingwaya, który zieje ogniem oraz zapatrzyli się w kosmiczny Zbiór Julii. Na kolejnych spotkaniach studenci będą odkrywać świat widziany w podczerwieni i ultrafiolecie, wspólnie z prowadzącymi odpowiedzą na pytanie czy da się wydrukować człowieka, jak zrobić swój kalkulator i czy antygrawitacja istnieje. Spróbują także, przy pomocy nauki, obalić tzw. „złoty mit”.
Zajęcia Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Rzeszowie są organizowane przez Fundację Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza, przy współpracy z Uniwersytetem Rzeszowskim. Fundacja realizując zajęcia DUT wykorzystuje swoje wieloletnie doświadczenie, które zdobywała przy realizacji projektów takich jak Politechnika Dziecięca i Politechnika Dziecięca Wyjazdowa, w których udział wzięło ponad 20 tysięcy uczestników. Zajęcia Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Rzeszowie w całości finansuje Pratt&Whitney Rzeszów, który wspiera także inne inicjatywy edukacyjne Fundacji.
Zajęcia DUT odbywają się nie tylko w Rzeszowie, ale także w Mielcu, Ustrzykach Dolnych, Dębicy i Stalowej Woli.. Fundacja organizuje angażuje się również w festiwale i pikniki naukowe, jest też inicjatorem i organizatorem Festiwalu Nauki - jednej z największych imprez popularnonaukowych w regionie, której druga edycja odbyła się we wrześniu 2017.