Rzeszowska humanistyka w pierwszej dziesiątce kierunków akademickich

Po raz pierwszy w rankingach kierunków uniwersyteckich grupa dyscyplin humanistycznych, określanych wspólnym mianem „historia”, przebiła się do pierwszej dziesiątki najlepszych kierunków uniwersyteckich. W najnowszym rankingu „Perspektyw” ten zaszczyt spotkał historię i archeologię, klasyfikowane wspólnie. Awans jest znaczący, gdyż w ubiegłym roku obie dyscypliny były klasyfikowane na miejscu 15, a wcześniej na dalszych pozycjach. Trudno to jednak określać jako niespodziankę, z pewnością  natomiast jako konsekwencję starań naszego środowiska akademickiego o uzyskanie pozycji odpowiadającej sporemu dorobkowi rzeszowskiej humanistyki w świecie nauki. Dość przypomnieć, że historia stanowiła fundament utworzonego w 2001 r. Uniwersytetu Rzeszowskiego a obecnie z szybko awansującą archeologią jako jedyne posiadają pełne uprawnienia akademickie, wyrażające się przywilejem nadawania stopnia doktora habilitowanego. Niezależnie od rankingu przeprowadzanego od 15 lat przez wspomniane „Perspektywy” identyczne wyniki uzyskała nasza humanistyka w profesjonalnej ocenie jakościowej Wydziału Socjologiczno-Historycznego, przeprowadzonej przez rządową Komisję Ewaluacji Jednostek Naukowych w 2013 r.