Studenci UR na stażu w Australii

Sylwia Słoniec i Vitaliy Atamaniuk są studentami 3-go roku kierunku Systemy Diagnostryczne w Medycynie na Uniwersytecie Rzeszowskim i od 15-go sierpnia do 27-go października przebywają na stażu w Australii na Australian Synchrotron w Melbourne.

Australian Synchrotron (AS)  w Melbourne został oddany do użytku w lipcu 2007 roku. A więc niedługo będzie obchodził swoje 11-te urodziny. Synchrotron to duża maszyna (wielkości boiska piłkarskiego), która przyspiesza elektrony do prawie prędkości światła. Gdy elektrony są odchylane przez pola magnetyczne, tworzą wyjątkowo jasne światło. Światło jest kierowane do eksperymentalnych stacji roboczych, gdzie jest wykorzystywane do badań. Koszt budowy takiego urządzenia to ponad 1 mld zł. Roczna obsługa to ponad 150 mln zł. A wiec taka sporej wielkości fabryka.

Na AS Sylwia i Vitaliy mają opanować techniki pracy z promieniowaniem podczerwonym i jego zastosowaniami w biologii i medycynie.

Ich wizyta w Australii jest częścią szerokiego programu poznania najnowszych urządzeń medycznych służących w Polsce i na świecie. Tym programem zajmuje się dr hab. Marian Cholewa, prof. UR i kierownik Katedry Biofizyki na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym Uniwersytetu Rzeszowskiego. Katedra ta współpracuje z Wydziałem Medycznym UR i szpitalami w Rzeszowie i okolicy. Studenci kierunków Systemy Diagnostyczne w Medycynie i Fizyki Medycznej odwiedzają i pracują w laboratoriach w Polsce i na świecie.