Student UR na prestiżowych praktykach

Kazimierz D. Karasiński

Student V roku prawa na Wydziale Prawa i Administracji UR. Uczestnik seminarium magisterskiego oraz członek międzynarodowego zespołu ds. austriackiego prawa cywilnego prowadzonych pod kierownictwem prof. UR dra hab. Jana Olszewskiego w Zakładzie Prawa Handlowego i Gospodarczego WPiA UR.

W ostatnim kwartale 2014 roku odbywał praktyki studenckie w Stałym Przedstawicielstwie Rzeczypospolitej Polskiej przy Biurze Narodów Zjednoczonych i organizacjach międzynarodowych w Wiedniu. W czasie praktyk w Stałym Przedstawicielstwie RP w Wiedniu brał udział w pracach nad prawem modelowym na sesjach I, III, IV, V i VI grupy roboczej Komisji Narodów Zjednoczonych ds. Międzynarodowego Prawa Handlowego (UNCITRAL).

Uczestniczył też w pracach innych agend i organizacji wyspecjalizowanych systemu ONZ, m. in. ds. Rozwoju Przemysłowego (UNIDO), czy Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (IAEA).

Jak student prawa Uniwersytetu Rzeszowskiego trafił na praktyki do wiedeńskiego Stałego Przedstawicielstwa RP przy Biurze Narodów Zjednoczonych i innych organizacjach międzynarodowych? Receptą okazało się łączenie teorii z praktyką. Wiedzę z różnych gałęzi prawa, którą zdobywał w kolejnych latach w czasie wykładów i ćwiczeń starał się rozwijać praktykując.

Pierwszym krokiem było zwycięstwo XVI Lokalnego Konkursu Krasomówczego w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie (w marcu 2012 r.). Był wówczas studentem II roku. Publiczność zgromadzona w Sądzie Okręgowym także przyznała mu swoją nagrodę. W kwietniu  2012 r. Reprezentował WPiA UR na XVI Ogólnopolskim Konkursie Krasomówczym we Wrocławiu.

Na II i III roku studiów - odbywał staż w kancelarii prawnej w Rzeszowie.

W semestrze letnim III roku studiów, w marcu 2013 roku, został przyjęty na ogólnopolskie praktyki semestralne dla studentów prawa Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka w Warszawie.

Na IV roku rozpoczął prowadzenie badań do przyszłej pracy magisterskiej, które umożliwiły mu poznanie w praktyce zagadnień z dziedziny prawa gospodarczego, handlowego i antymonopolowego.

Na przełomie 2013/2014 roku ukończył praktyki studenckie w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów Delegatura w Warszawie, oraz UOKiK Delegatura w Krakowie.

W lutym 2014 roku praktykował w Centrum Giełdowym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Poznał tam w praktyce funkcjonowanie Warszawskiego Indeksu Giełdowego, indeksu New Connect i rynku obligacji Catalyst.

W lipcu 2014 r. odbywał praktyki studenckie w Ministerstwie Sprawiedliwości Departamencie Prawa Cywilnego Wydziale Prawa Gospodarczego. Przez patrona praktyk został zapoznany z procesem legislacyjnym na etapie rządowym oraz przedmiotem prac Komisji Narodów Zjednoczonych ds. Międzynarodowego Prawa Handlowego (UNCITRAL). Kolejnym etapem był pobyt w Wiedniu w Stałym Przedstawicielstwie RP przy Biurze Narodów Zjednoczonych i innych organizacjach międzynarodowych.

Kazimierz D. Karasiński przyznaje, że wszystkie staże i  praktyki nie byłyby możliwe bez wsparcia ze strony uczelni. Władz UR i WPiA UR, promotora i innych pracowników naukowych Wydziału.

„Zawsze spotykałem się ze zrozumieniem, entuzjazmem i otwartością ze strony Uczelni. Nasz Uniwersytet jest dużą instytucją naukową, która dynamicznie się rozwija i szczególnie zależy jej na osiągach swoich studentów. Dziękuję za każdą okazaną mi pomoc. Jestem przekonany, że przekazana w czasie studiów wiedza pozwoli mi na budowanie lepszej przyszłości”.