Archiwum aktualności

Sukces studenta III roku mechatroniki UR Mateusza Wołochowa na praktyce zawodowej w firmie IBM

W dniu 5 marca 2014 roku na W Centrum Nowoczesnych Technologii Informatycznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach odbyło się uroczyste zakończenie zawodowych praktyk studenckich, organizowanych przez firmę IBM. W praktykach uczestniczyło 177 studentów z wielu dużych polskich Uniwersytetów i Politechnik.

Na naszej Uczelni praktykę rozpoczęło 8 studentów z Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego z kierunków: informatyka, edukacja techniczno-informatyczna oraz mechatronika. Ostatecznie praktykę z wynikiem pozytywnym ukończyli: Piotr Maziarz, Krzysztof Gurak, Patryk Hus (wszyscy z kierunku edukacja techniczno-informatyczna) oraz Mateusz Wołochow, Robert Ozga i Krzysztof Rozpendowski (mechatronika).

Opiekunem praktyki z ramienia UR był dr Robert Pękala z Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego.

Praktyka rozpoczęła się na początku semestru zimowego, trwała do grudnia 2013 roku. Znacząca cześć zajęć odbywała sie w trybie wirtualnym, uczestnicy rozwiązywali zadania
on-line z wybranej wcześniej przez siebie tematyki.

Kolejnym etapem była realizacja własnych autorskich projektów informatycznego, które ukierunkowane były na rozwiązywanie pewnych problemów  z różnych  dziedzin, zarówno technicznych jak i nietechnicznych. Istotnym warunkiem było to, aby w rozwiązaniu tychże  problemów uwzględnić zastosowanie narzędzi i systemów informatycznych, produkowanych przez IBM.

Spośród wielu przedstawionych prac, pracownicy firmy IBM wyróżnili 6 najciekawszych rozwiązań, wśród których na 4 miejscu znalazł sie projekt studenta III roku mechatroniki  Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego UR Mateusza Wołochowa. Projekt ten dotyczył systemu informatycznego, pozwalającego na monitorowanie występowania i rozprzestrzeniania się chorób oraz rozwoju konkretnych wirusów i ich szczepów w skali globalnej.  Taki system pozwoliłby między innymi na wcześniejsze reagowanie na tego typu zagrożenia, np. poprzez zastosowanie odpowiedniej aplikacji na urządzenia mobilne, informującej jej użytkowników o zagrożeniach w obszarze  do którego aktualnie przybywają.

Pan Mateusz Wołochow w uznaniu za bardzo dobrze wykonane zadania oraz za ciekawy projekt informatyczny otrzymał dyplom ukończenia praktyki z wyróżnieniem oraz nagrodę w postaci wysokiej jakości sprzętu elektronicznego, a także zaproszenie od firmy IBM Polska na konferencję naukową do Stanów Zjednoczonych.

Cieszymy się z sukcesu naszego studenta, takie osiągnięcie zapewne będzie istotnym argumentem dla potencjalnego pracodawcy.

Jednocześnie zachęcamy innych do udziału w tego typu zajęciach w przyszłym roku akademickim. Naprawdę warto . . .!!!

(Na zdjęciach: Mateusz Wołochow odbiera wyróżnienie i nagrody od pracowników IBM, tj. Mariusza Ochli (zdjecie002, pozycja pierwsza pod artykułem) oraz Jarosława Jackowiaka (zdjecie003, pozycja druga), zdjęcie grupowe wyróżnionych studentów wraz z opiekunami uczelnianymi (zdjecie001, pozycja trzecia)