VII Międzynarodowe Dni Rehabilitacji

VII Międzynarodowe Dni Rehabilitacji

"POTRZEBY I STANDARDY  WSPÓŁCZESNEJ REHABILITACJI

W dniach od 12 do 13 lutego 2015r. Uniwersytet Rzeszowski był  organizatorem  VII Międzynarodowych Dni Rehabilitacji "POTRZEBY I STANDARDY  WSPÓŁCZESNEJ REHABILITACJI ".

Konferencja odbyła się pod Patronatem Honorowym JM Rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego prof. dr hab. ALEKSANDRA BOBKO.

Patronat Naukowy przyjął Komitet Rehabilitacji, Kultury Fizycznej i Integracji Społecznej Polskiej Akademii Nauk, który był również współorganizatorem konferencji, razem z Wydziałem  Medycznym, Instytutem Fizjoterapii Uniwersytetu Rzeszowskiego, Oddziałem  Rzeszowskim Polskiego Towarzystwa Rehabilitacji, Oddziałem  Podkarpackim Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii i Klinicznym Oddziałem Rehabilitacji Szpitala Wojewódzkiego Nr 2 im Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie.

Prezentacje badań referowane przez uczestników konferencji odbyły się w podczas 4 sesji plakatowych i w 7 sesjach tematycznych. W sesjach tematycznych i plakatowych przyznano 11 wyróżnień i dwie nagrody główne.

I nagrodę głowną (w sesji plakatowej) otrzymał zespół:Stępowska Jolanta, Matlęga Anna, Łukowicz Małgorzata, Brzuszkiewicz-Kuźmicka Grażyna „Ocena rozkładu napięcia mięśni niemowląt zdrowych i z uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego” (AWF Warszawa, Instytut „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie

II nagrodę główną (w sesji ustnej) otrzymał zespół: Szymańska Dominika, Sobota Grzegorz „Próba oceny asymetrii napięć mięśniowych przy pomocy nowej metody analizy sygnału elektromiograficznego” (AWF  im. Jerzego Kukuczki w Katowicach).

Bardzo ciekawą sesją była sesja studencka, podczas której studenci z Uniwersytetu Rzeszowskiego, z WSZiA  w Zamościu, Uniwersytetu Medycznego z Wrocławia i z Warszawskiego  Uniwersytetu Medycznego przedstawili 14 referatów. Tradycyjnie, wyróznienia i nagrody funduje Polskie Towarzystwo Fizjoterapii -Oddział Podkarpacki.

W sesji studenckiej Oddział Podkarpacki PTF wyróżnił wszystkie 14 referatów, przyznając 1 nagrodę główną, a  Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii dodatkowo przyznał 3 nagrody rzeczowe za najlepsze prace.

Nagrody otrzymali:

1.                  Żurkiewicz Natalia "Ocena jakośći życia kobiet po mastektomii" (UR Rzeszów).

2.                  Ochota Aleksandra, Mroczek Małgorzata, Derewiecki Tomasz „Stan wiedzy pacjentów po 50 roku życia na temat udarów mózgowych” (WSZiA Zamość).

3.                  Bożymowska Iwona „Powikłania w układzie ruchu u pacjentów po udarze mózgu” (UR Rzeszów).

W konferencji wzięło udział 340 osób reprezentując ośrodki naukowe z Polski oraz z Białorusi, Niemiec, Słowacji i Ukrainy. Wśród uczestników z  Polski w konferencji uczestniczyli profesorowie, znane autorytety w dziedzinie Rehabilitacji i Fizjoterapii, w tym: profesorowie,  członkowie Polskiej Akademii Nauk: prof. Krzysztof Klukowski, prof. Jolanta Kujawa - Prezes Polskiego Towarzystwa Rehabilitacji, Kierownik Kliniki Rehabilitacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, prof. Zofia Ignasiak - prorektor do Spraw Badań Naukowych i Współpracy Międzynarodowej AWF we Wrocławiu, prof. Jerzy Kiwerski - Rektor Wyższej Szkoły Rehabilitacji w Warszawie, prof. Andrzej Kosmol - dziekan Wydziału Rehabilitacji AWF Warszawa, prof. Andrzej Kwolek z Uniwersytetu Rzeszowskiego, prof. Anna Marchewka - dziekan Wydziału Rehabilitacji Ruchowej AWF Kraków, prof.  Aleksander  Ronikier z AWF Warszawa, prof. Józef Opara z AWF w Katowicach.

Ważnymi gośćmi byli : dr Zbigniew Wroński - Konsultant Krajowy w dziedzinie Fizjoterapii, prof. Zbigniew Śliwiński - Konsultant Krajowy w dziedzinie Fizjoterapia (w latach 2003-2014). prof. Marek Żak, prof. Ireneusz Kowalski, dr Marek Kiljański - prezes Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii. Goście z zagranicy reprezentowali ośrodki naukowe ze Szpitali w Buchholz, Winsen, z Ośrodka Rehabilitacji w Jesteburgu, z Wydziału Lekarskiego Uniwersyteu Pavla Jozefa Šafárika w Koszycach, z Katolickiego Uniwersytetu w Ruzomberoku, z Centrum Rehabilitacji w Mińsku, z Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu Kultury Fizycznej we Lwowie, z Uniwersytetu Medycznego we Lwowie i z Państwowego Uniwersytetu Kultury Fizycznej w Iwanofrankowsku.

Uroczystą kolację uświetnił Koncert kameralny w wykonaniu prof. Pawła Palucha-akordeon i Roberta Mosiora-klarnet

VII Międzynarodowe  Dni Rehabilitacji przeszły już do historii, teraz należy  planować następną   konferencję. - VIII  Międzynarodowe Dni Rehabilitacji,

Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego VII MDR

dr hab. n o zdr.prof.UR  Teresa Pop