Archiwum aktualności

X JUBILEUSZOWY OGÓLNOPOLSKI ZJAZD KATEDR PRAWA HANDLOWEGO „TENDENCJE REFORMATORSKIE W PRAWIE HANDLOWYM”

W dniach 24-25 września 2015 r. odbędzie się w Rzeszowie X Jubileuszowy Ogólnopolski Zjazd Katedr Prawa Handlowego zatytułowany „Tendencje reformatorskie w prawie handlowym”.

Organizatorem Zjazdu jest Zakład Prawa Handlowego i Gospodarczego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Komitet Programowy Zjazdu tworzą prof. zw. dr hab. Wojciech Jan Katner, prof. zw. dr hab. Janusz Strzępka, prof. zw. dr hab. Andrzej Szumański, , dr hab. Andrzej Herbet, Prof. KUL, dr hab. Joanna Kruczalak-Jankowska, prof. UG oraz Kierownik Zakładu Prawa Handlowego i Gospodarczego WPiA UR dr hab. Jan Olszewski, prof. UR.

W skład Komitetu Organizacyjnego wchodzą pracownicy Zakładu Prawa Handlowego i Gospodarczego WPIA UR.

Udział w Zjeździe zadeklarowali przedstawiciele niemal wszystkich ośrodków uniwersyteckich w Polsce. Łącznie uczestniczyć w nim będzie ponad 170 osób z kraju i zagranicy. Przybyli uczestnicy będą reprezentować nie tylko środowiska stricte akademickie albowiem szeroką reprezentację wśród przybyłych gości stanowić będą wybitni praktycy: sędziowie, adwokaci, radcy prawni oraz notariusze.

Zjazd jest również przedmiotem zainteresowania środowisk „nieprawniczych". Nasza konferencja zyskała przychylność władz centralnych i samorządowych, a honorowy patronat nad nią objęli Wiceprezes Rady Ministrów Minister Gospodarki,  Minister Sprawiedliwości RP, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Wojewoda Podkarpacki, Prezydent Miasta Rzeszowa, Prezydent Miasta Krosna, Prezes Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie,  Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego, a także szereg innych osób reprezentujących instytucje publiczne i prywatne o zasięgu międzynarodowym, centralnym oraz   lokalnym.

Zjazdowi patronuje i finansowo wpiera jego organizację Izba Notarialna w Rzeszowie, PGE Polska Grupa Energetyczna S.A., Podkarpacki Fundusz Poręczeń Kredytowych, Uzdrowisko Rymanów S.A., Kancelaria „Synoradzki, Bentkowska i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni” Sp. P. oraz Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych.

Partnerem Wydawniczym Zjazdu  jest Wydawnictwo C.H. Beck, które opracowało Księgę Zjazdową „Tendencje reformatorskie w prawie handlowym. Między teorią a praktyką”, które także wsparło finansowo organizowane przedsięwzięcie.

W pierwszym dniu  Zjazdu obrady rozpoczną się panelem głównym, który będzie  dokonywał ogólnego przeglądu  podstawowych tendencji reformatorskich w prawie handlowym. W tym kontekście naświetlona zostanie tu zostanie ewolucja  ostatnich zmian w prawie handlowym  i ich ocena. Panel inaugurujący poprowadzi prof. zw. dr hab. Wojciech Katner.

Następnie równolegle zostaną zorganizowane dwa panele szczegółowe; pierwszy pod przewodnictwem dr hab. Zbigniewa Kuniewicza, Prof. Usz poświęcony będzie spółkom kapitałowym, drugi moderowany przez dr hab. Andrzeja Herbeta, Prof. KUL dotyczyć będzie zagadnień prawa handlowego w ujęciu prawa europejskiego i międzynarodowego.  Oba panele  obfitują w bogactwo aspektów natury praktycznej, dlatego też wydają się być wielce użyteczne dla praktyki zawodowej członków Polskiej Adwokatury.

Drugiego dnia Zjazdu, obrady rozpoczną się w dwóch sekcjach tematycznych; pierwsza, zostanie  prowadzona przez dr hab. Joannę Kruczalak-Jankowską, prof. UG i koncentrować się będzie na problematyce handlowych spółek osobowych i prawa upadłościowego. Natomiast drugi równoległy panel, realizowany w tym samym czasie, odbędzie się  pod kierunkiem prof. zw. dr hab. Andrzeja Kidyby i  poruszane będą w nim przede wszystkim kwestie dotyczące prawa umów a także inne tematy istotowo związane z problematyką prawa handlowego. Tu  w szczególności polecamy użyteczne aspekty  w zakresie  ewolucji w ocenie nowych konstrukcji umów.

Obrady zakończy ponownie wspólny panel poprowadzony przez prof. zw. dr hab. Andrzeja Szumańskiego, po którego zakończeniu nastąpi podsumowanie i zamknięcie obrad całego Zjazdu.

Zamysłem organizatorów jest, aby poruszana w trakcie obrad problematyka możliwie szeroko odzwierciedlała przedmiot aktualnych dociekań i badań przedstawicieli środowiska naukowego, a jednocześnie poruszała zagadnienia o istotnym znaczeniu praktycznym, z godnie z przyjętą formułą „między teorią a praktyką”.  Z uwagi na ograniczenia czasowe nie będziemy mieli niestety możliwości zaprezentowania w trakcie obrad wszystkich zgłoszonych nam referatów, jednak  znaczna ich część będzie mieć odzwierciedlenie w Księdze Zjazdowej.

Zapraszamy na stronę internetową www.zjazdkatedr.pl, na której są wszystkie szczegóły. Kontakt telefoniczny do ZPHIG WPIA UR  w czwartki od 1. 09. 2015 - 17 87215 41,(40) lub mailowy kontakt@zjazdkatedr.pl. Wszelkie pytania prosimy kierować także bezpośrednio do Sekretarza Organizacyjnego Zjazdu: Pana mgr Łukasza Mroczyńskiego-Szmaj: tel. kom. 883 609 578 oraz adres mailowy: lukasz.mroczynski@interia.pl.