Archiwum aktualności

W obecnym roku kończy się Dekada Edukacji dla Zrównoważonego Rozwoju (ogłoszona przez UNESCO na lata 2005-2014), ale w działaniach edukacyjnych poczujemy wsparcie zgodnie z kolejną dekadą - Dekadą Różnorodności Biologicznej (przypadającą na lata 2011-2020), pogłębiając uzasadnienie celów wdrażania Zrównoważonego Rozwoju w codziennych działaniach.

27 marca, przy udziale członków Komitetu Okręgowego Olimpiady Biologicznej w Rzeszowie, Południowo-Wschodniego Oddziału Polskiego Towarzystwa Inżynierii Ekologicznej w Rzeszowie i pracowników Katedry Biologicznych Podstaw Rolnictwa i Edukacji Środowiskowej Uniwersytetu Rzeszowskiego, zorganizowana została XII Podkarpacka Konferencja Edukacyjna i Warsztaty na rzecz Zrównoważonego Rozwoju. Po raz kolejny miała licznych uczestników - około 300 osób.

Tradycyjnie skierowano ją do nauczycieli szkół licealnych i uczniów Podkarpacia, uzdolnionych przyrodniczo i zainteresowanych udziałem w trudnej, bo wymagającej nie tylko opanowania wiedzy, ale także przeprowadzenia eksperymentu badawczego, Olimpiadzie Biologicznej.

Po raz kolejny udział w spotkaniu był bezpłatny, a uczestnicy otrzymali materiały naukowe zawarte między innymi w kolejnym Zeszycie Naukowym Południowo-Wschodniego Oddziału Polskiego Towarzystwa Inżynierii Ekologicznej z siedzibą w Rzeszowie i Polskiego Towarzystwa Gleboznawczego, Oddział w Rzeszowie (Zeszyt 16/2013).

Spotkanie odbyło się na Zalesiu w auli Uniwersytetu Rzeszowskiego, dzięki życzliwości władz uczelni – zostało bowiem objęte patronatem JM Rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego prof. dra hab. Aleksandra Bobko. Finansowego wsparcia w organizacji Warsztatów udzielił Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia - dr hab. prof. UR Wojciech Walat. Najaktywniejsi opiekunowie i laureaci Olimpiady Biologicznej na poziomie Okręgu otrzymali dyplomy gratulacyjne i nagrody książkowe z rąk Prorektora ds. Rozwoju - dr hab. prof. UR Czesława Puchalskiego. Wszystkim wspierającym nasze działania, bardzo serdecznie w tym miejscu dziękujemy!

Wdrażając w życie zrównoważony rozwój poszukujemy między innymi drogi do społecznej akceptacji i powszechnego korzystania z takich działań, jak restytucja, rewitalizacja, kompensacja i retardacja, w odniesieniu do zasobów i walorów środowiska.

Zaprezentowano propozycje tematyki badawczej do wykorzystania przez olimpijczyków. Sesję referatową otworzyła prof. dr hab. Joanna Kostecka prezentacją nt. „Dekada Różnorodności Biologicznej (2011-2020) a zrównoważony rozwój”. Kolejne tematy przedstawiły: dr Marta Pisarek ("Kilka uwag nt prezentowania wyników pracy olimpijskiej"), dr Mariola Garczyńska ("Doświadczenia z zastosowaniem dżdżownic"), dr Teresa Noga ("Wiosenna algoflora stawu i potoku") oraz mgr Agnieszka Podolak-Machowska ("Rozwielitki (Daphnia) w laboratorium").

W części warsztatowej spotkania przedyskutowane zostały cechy dobrze przygotowanej pracy badawczej olimpijczyka. Dr Grzegorz Pączka - sekretarz Komitetu Okręgowego Olimpiady Biologicznej, spotkał się także z nauczycielami prezentując główne założenia nowego regulaminu zawodów Olimpiady Biologicznej.

Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno młodzieży, jak i nauczycieli z Podkarpacia.