Art and Science - SIŁA STRUKTUR BIOLOGICZNYCH.

W dniach 29 kwietnia - 5 maja 2019 roku, w Przeworsku odbyła się trzecia edycja sympozjum naukowo-artystycznego Art and Science - SIŁA STRUKTUR BIOLOGICZNYCH.

Towarzyszyła jej konferencja naukowa oraz wystawa prac uczestników sympozjum, studentów, absolwentów i artystów pedagogów z  Lublina, Szczecina i Wydziału Sztuki UR - w  przeworskiej Galerii Magistrackiej (Rynek 1).

W trakcie konferencji Art & Science - „Siła Struktur Biologicznych” - odbyła się też uroczystość wręczenia Medali 100-lecia Instytutu Nenckiego, przyznanych przez panią prof. Agnieszkę Dobrzyń - Dyrektorkę Instytutu Nenckiego dla Prodziekanów Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego: pani dr Magdalenie Uchman i drowi hab. Markowi A. Olszyńskiemu - prof. UR.

Przeworski pojekt jest kontynuacją Sympozjum/Warsztatów/Wystaw Art & Science: „Obrazowanie biologiczne: inspiracje niewidzialnym światem”, które odbyło się w 2017 roku na Stacji Naukowej Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN im. Nenckiego w Mikołajkach oraz „Art of Biodiversity – Sztuka Bioróżnorodności”, z których dorobek prezentowany był jeszcze w 2018 roku – w Rzeszowie i Warszawie.

Celem projektu była realizacja dzieł plastycznych, inspirowanych strukturami biologicznymi na różnym poziomie złożoności oraz wspomniana  konferencja naukowa poświęcona takim zagadnieniom; począwszy od struktur komórkowych aż do struktur obserwowanych w technikach mikroskopowych oraz struktur molekularnych. Inspiracją dla artystów były wizualizacje struktur biologicznych zarejestrowane różnymi technikami obrazowania z wykorzystaniem najnowszej generacji aparatury naukowej. Projekt ten - organizowany cyklicznie przez Wydział Sztuki i Instytut Filozofii UR,  przy współpracy z warszawskim  Instytutem Biologii Doświadczalnej PAN oraz Fundacją Marcelego Nenckiego jest nowatorskim i innowacyjnym sposobem przybliżenia społeczeństwu zagadnień związanych z biologią i medycyną. Wszystkie zaplanowane wystawy prac w ramach tego wspólnego projektu naukowców i artystów będą więc inspirowane między innymi  wykładami dotyczącymi relacji między strukturą a funkcją w naukach biologicznych.

Praca nad projektem rozpoczęła się samodzielnymi poszukiwaniami – przez zaproszonych imiennie twórców – inspiracji natury tematycznej i formalnej, zmierzającymi do najpełniejszego ich przetworzenia na język formy plastycznej (z zakresu obiektów i instalacji, technik graficznych, malarskich, rysunkowych i mieszanych).

Adresatami zaplanowanych jesienią br. roku kilku wystaw będzie szeroka publiczność, a w szczególności środowisko naukowe Kampusu Ochota w Warszawie (Uniwersytet Warszawski, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Instytuty PAN) oraz zainteresowani studenci i wykładowcy uczelni artystycznych w Polsce, między innymi w Lublinie, Szczecinie i Rzeszowie.

Główni organizatorzy i pomysłodawcy tego cyklicznego projektu naukowo-artystycznego - Wydział Sztuki i Instytut Filozofii UR, Instytut Biologii Doświadczalnej PAN oraz  Fundacja Marcelego Nenckiego, składają serdeczne podziękowania  panu Burmistrzowi Miasta Przeworska, drowi Leszkowi Kisielowi oraz  pani Sekretarz  Urzędu Miasta - mgr Agnieszce Zakrzewskiej za wsparcie i profesjonalną współpracę przy realizacji trzeciej edycji  sympozjum w Przeworsku.