Aktualności
Dni Solidarności z Ukrainą - Płomień Solidarności
W dniach 22-23 lutego br., w Uniwersytecie Rzeszowskim miały miejsce Dni Solidarności z Ukrainą czyli wydarzenia, którego celem było wyrażenie wsparcia dla zaatakowanego przez Rosję narodu ukraińskiego.
Zgromadzonych gości w murach Uniwersytetu Rzeszowskiego przywitała prof. dr hab. Jolanta Szempruch, Prorektor ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej UR
Zgromadziliśmy się po to, by w sposób merytoryczny i odpowiedzialny przypomnieć dotychczasowe działania i omówić aktualne wyzwania przed którymi stoi Ukraina, a także by wspierać inicjatywy, które mogą przyczynić się do budowania pokoju, stabilności i solidarności w naszym regionie. - mówiła prof. Jolanta Szempruch, Prorektor ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej UR.
Do zgromadzonych gości zwrócił się również Zastępca Prezydenta Miasta Rzeszowa Krzysztof Stańko, który w swoim przemówieniu wyraził nadzieję, że podczas następnej rocznicy inawazji Rosji na Ukrainę będziemy mówić o zakończonym konflikcie.
Chciałabym żeby najbliższy czas był czasem przełomowym, abyśmy podczas kolejnych Dni Solidarności mogli porozmawiać na temat np. odbudowy Ukrainy w przyszłości. - mówił Krzysztof Stańko, Zastępca Prezydenta Miasta Rzeszowa.
Warto przypomnieć, że w 2022 roku Rzeszów otrzymał zaszczytny tytuł „miasta - ratownika”.
Rzeszów jest obecnie jednym z kluczowych miast w Europie, odgrywa niezwykle istotną rolę. W pierwszych dniach konfliktu, podobnie jak inne miasta w regionie, stanowił pierwszy punkt schronienia dla licznych uchodźców wojennych. Z danych Urzędu Miasta Rzeszowa wynika, że zameldowani Ukraińcy stanowią nieco ponad 2 procent jego mieszkańców. Rzeszów był pierwszym miastem, które otrzymało tytuł Miasta - Ratownika za pomoc ukraińskim uchodźcom.
Rzeszów, nasze miasto, od samego początku konfliktu ukraińskiego stało się prawdziwym miastem ratownikiem. To tutaj na Podkarpaciu, skoncentrowały się liczne działania pomocowe. Rzeszów stał się jednym z głównych ośrodków pomocy Ukraińcom, a także centrum logistycznym dla transportów humanitarnych. - mówiła prof. Jolanta Szempruch, Prorektor ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej.
W programie organizatorzy zorganizowali dwie tematyczne debaty, podczas których eksperci rozmawiali na tematy związane m.in. z rolą Rzeszowa wobec trwającego konfliktu, pomocy humanitarnej czy współpracy transgranicznej.
22 lutego odbyła się debata pt. „Rzeszów - 3 lata Miasta Ratownika”, której moderatorem była Lesya Holovata.
Uczestnikami debaty byli:
- dr hab. Maciej Milczanowski, prof. UR
- dr Agnieszka Buk
- Andrzej Burnat
- Anastasia Plakhtiy
Podczas tego panelu mieliśmy również okazję obejrzeć projekcję filmu, który przypomniał nam o początkach inwazji, i o tym, jak po otrzymaniu informacji o wybuchu agresji Rosji na Ukrainę rzeszowianie solidarnie ruszyli do pomocy sąsiadom zza wschodniej granicy.
Następnego dnia zgromadzeni goście mogli wysłuchać debaty pn. Wspólnota poniżej podziałów. Trwałe współprace transgraniczne, w której prelegentami byli:
- dr hab. Paweł Kowal
- Oleh Kuts
- dr Małgorzata Kułakowska
- Maciej Staszewski
- Dariusz Bobak
22-23 lutego br., w Rzeszowie miały miejsce liczne wydarzenia kulturalne m.in. wystawa fotografii zatytułowana „Twarze wojny”, jak również pokaz filmu „Przechwycone” w reżyserii Oksany Karpowycz. Punktem kulminacyjnym było rozpalenie ogniska - Płomienia Solidarności, który zapłonął na rzeszowskiej Żwirowni, w poniedziałek 24 lutego o godzinie 4:00. Inicjatorem wydarzenia jest Maciej Staszewski, prezes stowarzyszenia ArtCity.
fot. Michał Święcicki