Doktorat honoris causa dla prof. Shimona Redlicha

28 stycznia 2019 r. w Auli Uniwersytetu Rzeszowskiego odbyło się uroczyste nadanie doktoratu honoris causa prof. Shimonowi Redlichowi. To piękne akademickie święto zaszczyciło swoją obecnością liczne grono ludzi związanych osobiście z Panem Profesorem, jak również z Uniwersytetem Rzeszowskim.

Uroczystość przebiegała w bardzo  miłej, niemal rodzinne atmosferze. Sylwetkę doktora honorowego przedstawił dr hab. Paweł Grata, prof. UR – Dziekan Wydziału Socjologiczno-Historycznego. Laudatorem był dr hab. Wacław Wierzbieniec, prof. UR.

Po przedstawieniu laudacji prof. dr hab. Sylwester Czopek, Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego odczytał dyplom doktora honoris causa, a Dziekan Wydziału Socjologiczno-Historycznego dokonał tradycyjnego nałożenia biretu.

W kolejnej części głos zabrał prof. Shimon Redlich, który w pięknych słowach opowiedział o trudnych czasach swojego dzieciństwa, pracy i skomplikowanych relacjach międzyludzkich, które były Jego udziałem. Dopełnieniem wystąpienia był film opowiadający o „poszukiwaniach” prowadzonych przez Pana Profesora – „Powroty Szymona” w reżyserii Sławomira Grünberga i Katki Reszke.

W uroczystości udział wzięło wielu znakomitych gości:

Wicewojewoda Podkarpacki – Lucyna Podhalicz; Krystyna Wróblewska – Poseł na Sejm RP; Konsul Honorowy Republiki Austrii, Andrzej Tombiński; Katarzyna Sołek,  Konsulat Generalny RP we Lwowie; Wicestarosta rzeszowski Marek Sitarz; Pełnomocnik Prezydenta  Miasta Rzeszowa – Henryk Wolicki; Wójt Gminy Radymno – Bogdan Szylar; Rabin Szalom Ber Stambler, Przewodniczący Chabad-Lubawicz w Polsce; płk dr inż. Mariusz Stopa, Szef  Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Rzeszowie; st. bryg. mgr inż. Tomasz Baran, Komendant Miejski PSP w Rzeszowie; Prof. Nadia Skotna, Rektor Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego w Drohobyczu; prof. Tadeusz Markowski – Rektor Politechniki Rzeszowskiej i Prorektorzy; Rektor Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania, dr Wergiliusz Gołąbek; Dr hab. Marek Delong, Prorektor ds. Studenckich, Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska w Przemyślu; Prof. Gabriel Finder – University of Wirginia; prof. Michał Galas – Dyrektor Instytutu Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego; dr Dariusz Iwaneczko, Dyrektor IPN Oddział w Rzeszowie; Krzysztof Tochman IPN Rzeszów; Prokurator Okręgowy Łukasz Harpula, Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie; Witold Wiśniewski, Dyrektor Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego  nr 2 w Rzeszowie; Anna Stróż – Pawłowska, Dyrektor  Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów; Dr inż. Bartłomiej Peret, Nadleśnictwo Kolbuszowa; Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie; dr Mieczysław Janowski; dr hab. Elżbieta Dynia, prof. UR.

Zdjęcia - Piotr Ziemba/UR