Aktualności
dr hab. Mirosław Dymon, prof. UR nagrodzony Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”
2 października podczas uroczystej Inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Rzeszowskim doktor habilitowany Mirosław Dymon, prof. UR odebrał z rąk wicewojewody Jolanty Sawickiej brązowy medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” przyznany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Medal ten nadawany jest osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego. Na przestrzeni lat otrzymywali je wybitni muzycy, plastycy, reżyserzy, m.in. Wojciech Kilar, Krzysztof Penderecki, Jerzy Maksymiuk, Wojciech Fangor, Jerzy Nowosielski, Andrzej Wajda czy Krzysztof Zanussi. Od teraz do tego znamienitego grona dołączył również Dyrektor Instytutu Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Mirosław Dymon w 1986 roku rozpoczął pracę w Katedrze Wychowania Muzycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Rzeszowie (obecnie Instytut Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego). Na przestrzeni lat przechodził przez kolejne stopnie kariery naukowej i akademickiej pełniąc funkcję asystenta, adiunkta, dziekana i obecnie dyrektora Instytutu Muzyki. Równolegle z pracą akademicką zatrudniony jest także w charakterze nauczyciela dyplomowanego gry na akordeonie w Zespole Szkół Muzycznych nr 1 w Rzeszowie.
Jego obszar zainteresowań naukowo – badawczych dotyczy problematyki związanej z szeroko rozumianymi uwarunkowaniami psychopedagogicznymi krajowej i zagranicznej edukacji muzycznej, psychologii twórczości, psychologia muzyki, a także muzykoterapii. Wyrazem tej działalności jest m.in. czynny udział w licznych konferencjach naukowych, polskich (ok. 70 m.in.; Bydgoszcz, Gdańsk, Kraków, Warszawa) oraz zagranicznych (ok. 40 m. in.; Presov, Praga, Kijów, Tallin, Saarbrücken, Frankfurt nad Menem, Cypr). Dotychczasowy dorobek naukowo-badawczy obejmuje szereg publikacji naukowych, w tym ponad 80 artykułów, z czego 26 opublikowano za granicą, oraz dwie monografie.
Oprócz działalności naukowej prowadzi działalność artystyczną, jako muzyk- kameralista w Podkarpackim Kwintecie Akordeonowym „AMBITUS V” (ok. 100 koncertów), sprawując kierownictwo artystyczne. Dotychczasowe koncerty odbywały się zarówno w skali regionalnej i ogólnopolskiej, jak również na arenie międzynarodowej (Saarbrücken, Otzenahausen, Szeged, Presov). Działalność artystyczną dopełniają sukcesy uczniów na krajowych i międzynarodowych konkursach m.in. w Castelfidardo (Włochy), Dunajskiej Stredzie (Słowacja) i Rajeckich Teplicach (Czechy) oraz liczne zaproszenia do składu Jury. Wśród laureatów znaleźli się m. in. Grzegorz Stopa, Bartłomiej Krauz, Paweł Sławiński, Weronika Sura.
Za swe osiągnięcia został wielokrotnie wyróżniany i nagradzany. Wśród jego dorobku fonograficznego znajduje się ponad 20 płyt nagranych solowo lub jako kameralista - współtwórca Kwintetu Akordeonowego „Ambitus”.
Jego dotychczasowe działania naukowo - artystyczne prowadzone na płaszczyźnie muzyczno-psychologicznej za sprawą udziału w licznych konferencjach obejmujących zakres sztuki i psychologii, a także w ramach prowadzonej współpracy na Uniwersytecie Rzeszowskim między różnymi europejskimi ośrodkami akademickimi zyskały duże uznanie. Podejmowane działania w ramach pracy jako Dyrektor Instytutu Muzyki przyczyniły się do zdecydowanej poprawy sytuacji muzycznej na terenie województwa podkarpackiego i poszerzyły ofertę koncertową dla mieszkańców Rzeszowa. Podczas jego kadencji – jako Dziekana Wydziału Muzyki – jego departament doczekał się uruchomienia 3 specjalizacji obejmujących zakres Sztuk Muzycznych: Edukacja Artystyczna w Zakresie Sztuki Muzycznej, Instrumentalistyka oraz Jazz i Muzyka rozrywkowa.