Dr hab. Waldemar Grzegorzewski, prof. UR powołany w skład Lokalnej Komisji Etycznej ds. Doświadczeń na Zwierzętach przy Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie

Jest nam bardzo miło zakomunikować, że dr hab. Waldemar Grzegorzewski, prof. UR z Instytutu Biologii i Biotechnologii w Kolegium Nauk Przyrodniczych UR został powołany w skład Lokalnej Komisji Etycznej ds. Doświadczeń na Zwierzętach przy Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie na kadencję 2020-2024

Szczegółowe informacje o komisji, podstawach prawnych i zakresie działania dostępne są pod adresem - https://www.up.lublin.pl/lke/

dr hab. Waldemar Grzegorzewski

Dr hab., prof. UR., dziedzinie nauki ścisłe i przyrodnicze w zakresie nauk biologicznych wcześniej nauki weterynaryjne oraz nauki medyczne głównie farmakologia. Studia –medycyna weterynaryjna ART Olsztyn (1988). Doktorat (z wyróżnieniem, ART Olsztyn , 1994), habilitacja (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, 2008). W latach 1988-2010 Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie pod kierunkiem prof. dr hab. Tadeusza Krzymowskiego, 2010-2018 Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Wydział Lekarski, Katedra Farmakologii i Toksykologii (p.o. kierownika Katedry), od 2018 Uniwersytet Rzeszowski, Instytut Biologii i Biotechnologii, Zakład Fizjologii i Rozrodu Zwierząt. Zajmuje się anatomią, fizjologią a głównie rozrodem i endokrynologią, farmakologia: autor  111 artykułów z tego zakresu. Obecnie rozpoczął współprace międzynarodową nad hemoglobinopodobnymi preparatami jako nośnikami tlenu oraz polimeryzowanymi i sproszkowanymi proteinami. W 1998-2001 kierował projektem KBN: Reaktywność naczyń krwionośnych nosa i twarzy u świń w różnych stanach aktywności płciowej. Jest wykonawcą  w ponad 12 grantach KBN, NCN , MniSz oraz wielu projektach badawczych miedzynarowowych. Recenzent w wielu czasopismach krajowych i zagranicznych. Od 2010 redaktor tematyczny w Polish Annales of Medicine oraz recenzent.

Pełnił funkcje promotora w dwóch zakończonych doktoratach (dr n. farmaceutycznych, dr n. o zdrowiu) oraz pełni w jednym otwartym (doktorant w zakresie nauk biologicznych), był recenzentem w trzech rozprawach doktorskich (UM Poznań – Wydział Nauki o Zdrowiu, UWM Olsztyn-Wydział Biologii i Biotechnologii, UP Wrocław-Wydział Biologii i Hodowli Zwierząt) oraz pełnił funkcje członka w komisji habilitacyjnej na Wydziale Farmaceutycznym UJ w Krakowie. W latach 2010 do 2012 był członkiem LKE ds doświadczeń na zwierzętach, pełnił wielokrotnie role pełnomocnika Dyrektora IRZiBZ PAN w Olsztynie ds doświadczeń na zwierzętach do 2010r (był też kierownikiem zwierzętarni dla dużych zwierząt), pełnomocnika Dziekana Wydziału Nauk Medycznych UWM ds doświadczeń na zwierzętach do 2017 (nadzorował powstający Ośrodek Operacyjno-Eksperymentalny w Centrum Medycyny Eksperymentalnej przy Collegium Medicum), a obecnie od roku 2018 pełni funkcje Pełnomocnika Rektora UR w Rzeszowie ds Badań na zwierzętach. Obecnie członek Lokalnej Komisji Etycznej do spraw doświadczeń na zwierzętach z siedzibą w Lublinie, obejmującą województwo lubelskie i podkarpackie (2020-2024) jest jedynym przedstawicielem w LKE z podkarpacia.

Doktor habilitowany nauk weterynaryjnych w tym - specjalizacja wet. rozród zwierząt; - specjalizacja wet. patologia i użytkowanie zwierząt  laboratoryjnych. Jego specjalność zawodowa to: fizjologia, endokrynologia rozrodu, farmakologia oraz dogoterapeuta. Członek Polskiego Towarzystwa Fizjologicznego, Towarzystwa Biologii Rozrodu oraz Polskiego Towarzystwa Nauk o Zwierzętach Laboratoryjnych.