Aktualności
Dubito ergo cogito
Dubito ergo cogito
W trudnych czasach, w których obecnie żyjemy można odnieść wrażenie, że koniecznością stało się redefiniowanie pewnych pojęć. Wrażenie to prowadzić może do karkołomnych wniosków, podobnie jak karkołomną jest sama próba definiowania pojęć. Zadanie to spędza ludziom sen z powiek od ponad 2000 lat i nadal nie widać końca tego procesu. Okazuje się również, że choć rozumienie pojęć w przestrzeni akademickiej nie powinno generować problemów, to swoboda intelektualna (cenna i bezwzględnie konieczna) prowadza czasem niezbadanymi ścieżkami.
Ponadczasowe przekonanie o znaczeniu: prawdy, dobra, piękna, sprawiedliwości i wszystkich ich pochodnych znalazło wyraz w Uchwale nr 580/06/2020 Senatu UR z 25 czerwca 2020 r. w sprawie Kodeks etyki nauczycieli akademickich UR (dokument dostępny w EOD).
Polecam Państwa uwadze stanowisko KRASP w przedmiotowej sprawie wyrażone w „Kodeksie Etyki Pracownika Naukowego”, ponieważ, czy to w duchu dogmatycznym, czy przez pryzmat relatywizmu, czy też w konwencji kartezjańskiej „moralności tymczasowej” wartości mają wartość, a pracownicy naukowi powinni mieć imperatyw ich rozumienia, przestrzegania i krzewienia.
prof. dr hab. Sylwester Czopek
Rektor
Uniwersytetu Rzeszowskiego
Materiały do pobrania