Dwa projekty z Kolegium Nauk Humanistycznych UR otrzymały dofinansowanie z programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki II

Z przyjemnością informujemy, że dwa projekty autorstwa zespołu pod kierunkiem prof. dra hab. Pawła Graty otrzymały finansowanie w ramach programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki II na całkowitą kwotę prawie 420 tysięcy złotych. Projekty będą realizowane w latach 2023-2025.

Pierwszy projekt autorstwa prof. dra hab. Pawła Graty i dra Jarosława Kinala „Czego uczy nas historia gospodarcza? 12 rozmów na trudny czas” to działanie mające na celu popularyzację wiedzy historycznej wśród młodych ludzi. Efektami projektu będzie 12 odcinkowy podcast, w którym poruszone zostaną aktualne z punktu widzenia współczesnego odbiorcy tematy, m.in. „Czy inflacja jest zjawiskiem XXI wieku?”, „Jak powstały nowoczesne systemy pieniężne?” oraz „Czy edukacja jest bezpłatna i czy zawsze tak było?”, a także publikacja popularnonaukowa będąca opracowaniem redakcyjnym i naukową transkrypcją przeprowadzonych wywiadów w języku polskim i angielskim. Projekt otrzymał finansowanie w wysokości 209.000 złotych. Kierownikiem projektu będzie dr Jarosław Kinal.

Drugi projekt którego autorami są prof. dr hab. Paweł Grata, dr hab. Krzysztof Bochenek, prof. UR oraz dr Jarosław Kinal jest zatytułowany „Etos Nauczyciela. Rozmowy o wartościowej edukacji”. Celem projektu jest organizacja 6 debat:

1. Czym są wartości w edukacji? Czy istnieje edukacja dla wartości? Wyzwania dla etosu nauczyciela we współczesnym świecie w kontekście ponowoczesności.
  2. Jak wzmocnić autorytet nauczyciela we współczesnym świecie?
  3. Szkoła jako instytucja integrująca społeczność lokalną czy jedynie instytucja usługowa?
  4. Czy nowe technologie zmieniają etos pracy nauczyciela?
  5. Wychowanie do patriotyzmu - mit czy konieczność.
  6. Nowoczesne formy kształcenia a ich stosowanie praktyczne. Etyka nowych technologii oraz jedno międzynarodowe sympozjum naukowe dotyczące roli nauczyciela i roli uniwersalnych wartości w edukacji.

Działanie adresowane jest dla wszystkich zainteresowanych edukacją, w tym m.in. nauczycieli i studentów kierunków nauczycielskich. Partnerami wspierającymi Uniwersytet Rzeszowski w realizacji projektu są Podkarpackie Kuratorium Oświaty oraz Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli. Projekt otrzymał dofinansowanie w kwocie 208 397 zł. Kierownikiem projektu będzie dr hab. Krzysztof Bochenek, prof. UR.

Uzyskanie finansowania w programie Społeczna Odpowiedzialność Nauki II jest potwierdzeniem wysokiej oceny potencjału Uniwersytetu Rzeszowskiego w zakresie promocji nauki oraz wpływu społecznego naszej uczelni.

W ramach programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki II każda uprawniona instytucja mogła zgłosić maksymalnie 3 projekty. Oba pozytywnie ocenione projekty w tej edycji programu zgłoszone przez Uniwersytet Rzeszowski zostały przygotowane w Kolegium Nauk Humanistycznych UR.

Lista wniosków zakwalifikowanych do finansowania jest dostępna pod adresem: https://www.gov.pl/attachment/2ce83c91-1ae8-457c-81a5-d1b6c4906968