Aktualności
Festiwal Kultur Słowiańskich w Uniwersytecie Rzeszowskim
5 kwietnia br., Katedra Rusycystyki w Instytucie Neofilologii UR zorganizowała Festiwal Języków i Kultur Słowiańskich. Wydarzenie zostało skierowane do uczniów szkół podstawowych i średnich województwa podkarpackiego wraz z nauczycielami, w wydarzeniu uczestniczyli również sympatycy języków i muzyki słowiańskiej.
To bardzo ważne, żeby Festiwal przyciągał młodych ludzi i promował języki i kulturę słowiańską. Szczególnie istotna jest współpraca na polu dydaktycznym. Nie możemy zamykać się w murach Uniwersytetu, nie możemy nie wychodzić, musimy wychodzić na zewnątrz, do uczniów, nauczycieli. Musimy przekazywać wiedzę - mówił prof. dr hab. Paweł Grata, Prorektor ds. Kolegium Nauk Humanistycznych.
Wydarzenie wpisało się już w tradycje Uniwersytetu Rzeszowskiego. W tym roku został on zorganizowany po raz ósmy. Festiwal zainicjowany w 2017 roku jest rezultatem szerokiej współpracy Katedry Rusycystyki z instytucjami oraz stowarzyszeniami promującymi kulturę słowiańską w Polsce.
Staramy się współpracować z otoczeniem zewnętrznym. Inicjatywa jest rozwojowa zarówno dla osób odwiedzających w tym czasie Uniwersytet, ale również dla nas ten kontakt jest bardzo wartościowy - zaznaczyła dr hab. Elżbieta Rokosz, prof. UR, Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia.
W ramach tegorocznej edycji uczestnicy mieli okazję wysłuchać wykładu otwartego pt. Motywy słowiańskie w popkulturze. Zainteresowani mogli wziąć również udział w warsztatach, konkursach, quizach. Z myślą o nauczycielach organizatorzy przygotowali również seminarium pt. Dylematy współczesnej dydaktyki języków obcych.
Wyczekiwanym punktem programu był konkurs piosenki słowiańskiej i wieczór z muzyką słowiańską pt. Razem dla pokoju. Podczas koncertu wystąpili m.in. absolwentki i studentki Katedry Rusycystyki, zespół Berehyni, grupa Pod Kocykiem, młodzi artyści z Centrum Sztuki Wokalnej dr Anny Czenczek, Grupa Orfeusz z ośrodka dla uchodźców w Rzeszowie – fundacja Pamagam Bo Lubię, Chór Akademicki Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz zespół Łubu Dubu.
fot. Michał Święcicki