Habilitacja dr Edyty Więcławskiej w Kolegium Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego

Pani dr hab. Edyta Więcławska prowadzi badania w obszarze juryslingwistyki z wykorzystaniem metodologii badań korpusowych oraz stylometrycznych. Prace jej autorstwa należą do nurtu badań socjolingwistycznych oraz translatorycznych i dotyczą kontrastywnych, wariacyjnych, genologicznych oraz teoretycznoprawnych aspektów języka prawa.

W roku 2011 Pani dr hab. Edyta Więcławska uzyskała stopień naukowy doktora nauk humanistycznych z wyróżnieniem w zakresie językoznawstwa - filologii angielska. Pani dr hab. Edyta Więcławska ma dodatkowo wykształcenie prawnicze. Jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Rzeszowskiego w Rzeszowie oraz studiów podyplomowych Die Schule des Deutschen Rechts, prowadzonych przez Uniwersytet Jagielloński w Krakowie we współpracy z Uniwersytetem Ruprechta-Karola w Heidelbergu oraz Uniwersytetem Johannesa Gutenberga w Moguncji.

Przedstawiony do oceny w postępowaniu o nadanie stopnia naukowego doktora habilitowanego dorobek obejmował osiągnięcie główne, jakim jest monografia autorska pt. Binomials in English/Polish Company Registration Discourse. The Study of Linguistic Profile and Translation Patterns, liczne publikacje w monografiach wieloautorskich oraz punktowanych czasopismach, jak i zdarzenia zaklasyfikowane do pozostałych osiągnięć naukowo-badawczych i dydaktycznych, tj. prace redakcyjne, obejmujące członkostwo w redakcjach naukowych monografii oraz komitetach redakcyjnych czasopism, recenzje prac naukowych, recenzje monografii naukowych. Na uwagę zasługuje istotna aktywność naukowa realizowana w więcej niż jednej uczelni. Aktywność Pani dr hab. Edyty Więcławskiej w środowisku międzynarodowym miała formę wygłaszania referatów na uniwersytetach gościnnych w Wielkiej Brytanii, Turcji, Hiszpanii, Finlandii oraz Łotwie, jak i przeprowadzaniu kwerend badawczych w Wielkiej Brytanii oraz Austrii.

Poza wyżej wymienionymi lista osiągnięć obejmuje: udział w komitecie organizacyjnym konferencji, aktywność w zakresie recenzowania prac naukowych w 2 czasopismach legilingwistycznych oraz udział w zespołach badawczych realizujących projekty finansowane w drodze konkursów krajowych.

Pani dr hab. Edyta Więcławska wykazuje się działalnością organizacyjną. Pełniła funkcję kierownika Zakładu Języków Specjalistycznych w Instytucie Anglistyki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Była członkiem rad uczelnianych, m.in. członkiem Rady Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Na uwagę zasługuje również działalność popularyzatorska, tj. wykonywanie tłumaczeń tekstów naukowych i popularnonaukowych, tłumaczeń wykonywanych w ramach projektów międzynarodowych oraz tłumaczeń wykonywanych w ramach współpracy z podmiotami gospodarczymi i instytucjami społecznymi, w ramach współpracy z otoczeniem.