III Festiwal Języka Rosyjskiego na Uniwersytecie Rzeszowskim

27.02.2019 r. w Instytucie Filologii Rosyjskiej odbył się kolejny Festiwal Języka Rosyjskiego, który z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością wśród młodzieży województwa podkarpackiego. W tegorocznej edycji udział wzięło prawie 130 uczniów różnych typów szkół i studentów oraz wielu sympatyków języka i kultury rosyjskiej. Uczestnicy przystąpili do trzech konkursów językowych, testu wiedzy na temat współczesnej Rosji oraz zaprezentowali swoje zdolności wokalne, muzyczne i taneczne podczas konkursu piosenki rosyjskiej. Ponadto uczniowie i zaproszeni goście wysłuchali wykładu w języku rosyjskim, uczestniczyli w degustacji potraw kuchni rosyjskiej, a także zapoznali sie z działalnością Koła Naukowego Rusycystów Sekcji Slawistycznej oraz Teatralnej.

Dodatkową atrakcją III Festiwalu Języka Rosyjskiego okazał się występ wokalno-taneczny 50-osobowej grupy przedszkolaków z Dębicy, którzy przybyli do nas w ramach Projektu Mały Europejczyk to Ja i Ty. Jego autorką jest Pani Dyrektor Przedszkola nr 1 w Dębicy Anna Szczepanik. Dzieci z wdziękiem zaprezentowały układy choreograficzne oraz zaśpiewały znane rosyjskie przeboje.

Na zakończenie laureaci wszystkich konkursów otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez Uniwersytet Rzeszowski oraz sponsorów.

Festiwal swoją obecnością uświetniło wielu znakomitych gości, wśród których znaleźli się m.in.: JM Rektor UR, prof. dr hab. Sylwester Czopek, Dziekan wydziału Filologicznego dr hab., prof. UR Zenon Ożóg, Wicekonsul Generalny Federacji Rosyjskiej w Krakowie Sergei Manko, Kierownik Departamentu Języka Rosyjskiego w Rosyjskim Ośrodku Nauki i Kultury w Warszawie Aleksandr Dodonov, Wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód Leszek Solarek, Prezes Podkarpackiego Oddziału Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód Gabriel Zajdel, Prezes Stowarzyszenia Rodaków Rosji w Polsce "GALICYA"  Galina Trawkina, Pełnomocnik Wojewody Podkarpackiego do spraw Mniejszości Narodowych i Etnicznych Małgorzata Majka-Onyszkiewicz, Dyrektor Miejskiego Zarządu Oświaty w Dębicy Ireneusz Kozak i inni.

Wydarzenie zainicjowane w 2017 roku jest rezultatem szerokiej współpracy Instytutu Filologii Rosyjskiej z instytucjami oraz stowarzyszeniami promującymi dobre relacje polsko-rosyjskie oraz kulturę rosyjską w Polsce.

Lista laureatów poszczególnych konkursów:

test leksykalno-gramatyczny dla szkół podstawowych i gimnazjalistów:

I miejsce Michał Sydorenko

II miejsce Filip Hajder

III miejsce Wojciech Kosior

test leksykalno-gramatyczny dla uczniów szkół średnich:

I miejsce Weronika Kus

II miejsce Yelizaveta Yedelieva

III miejsce Polina Yasterbilova

test leksykalno-gramatyczny dla studentów:

I miejsce Anna Kuśnierz

II miejsce Alicja Harapiuk