Inauguracja roku akademickiego w Państwowym Uniwersytecie Pedagogicznym w Drohobyczu z gościnnym wykładem JM prof. dra hab. Sylwestra Czopka, Rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego

W uroczystej atmosferze, 1 września 2019 roku w Domu Ludowym imienia Iwana Franki odbyła się  uroczysta inauguracja roku akademickiego 2019/2020 w Drohobyckim Państwowym Uniwersytecie Pedagogicznym im. Iwana Franki.

Ceremonia zgromadziła wielu uczestników. Wśród nich byli członkowie Rady Akdemickiej Uniwersytetu, delegaci czołowych uczelni z Polski, przedstawiciele władz Drohobycza, kadra Uniwersytetu oraz główni uczestnicy przedsięwzięcia: studenci pierwszego roku.

Przemówienie inauguracyjne wygłosiła JM Rektor prof. Nadija Skotna,  która poinformowała, że w roku 2019 Uniwersytet zyskał 949 absolwentów studiów licencjackich i 579 absolwentów studiów magisterskich. Pani Rektor złóżyła życzenia młodym studentom: dużo pomyślności, zdrowia, inspiracji oraz owocnej pracy dla swojej Ojczyzny. Do życzeń dołączyli także: zastępca naczelnika Drohobyckiej Administracji Rejonowej Wołodymyr Chanas; JM Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej imienia Witelona w Legnicy prof. Ryszard Pisarski; JM Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego, prof. Sylwester Czopek; Prorektor Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej imienia ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu Ryszard Pukała.

Wykład JM prof. dra hab. Sylwestra Czopka, Rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego w Drohobyckim Państwowym Uniwersytecie Pedagogicznym

2 września 2019 roku w Auli gmachu głównego Drohobyckiego Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego imienia Iwana Franki odbyło się spotkanie z Rektorem Uniwersytetu Rzeszowskiego – prof. dr. hab. Sylwestrem Czopkiem, który przeprowadził wykład na temat „Między Sanem a Dniestrem. Pogranicze kulturowe w II i I tys. przed Ch.” Uczestnikami wykładu byli głównie studenci Wydziału Historycznego, a także kadra naukowo-pedagogiczna Uniwersytetu.

Powitalne przemówienie zostało wygłoszone przez Rektora Uniwersytetu prof. Nadiję Skotną, która krótko przedstawiła osiągnięcia naukowe prof. Czopka w obszarze badań archeologicznych przeprowadzonych na terytorium Ukrainy i Polski. Wśród przeprowadzonych badań naukowych warto wymienić: Międzyrzecze Sanu i Dniestru jako strefa kontaktów kulturowych i etnicznych w pradziejach i we wczesnym średniowieczu – etap I badania terenowe,  Dorzecze górnego Dniestru  w pradziejach jako pomost między centrami kulturowymi środkowoeuropejskim i bałtyjsko-pontyjskim, Przemiany kulturowo-osadnicze w dorzeczu  rzeki Wiszni w epoce brązu i we wczesnej   epoce żelaza w kontekście zmian prahistorycznej i wczesnośredniowiecznej ekumeny, Na granicy dwóch światów. Aglomeracja chotyniecka scytyjskiego kręgu kulturowego.

Studenci i wykładowcy Uniwersytetu byli pod wrażeniem wykładu i wyrazili nadzieję, że nie jest to ostatnia wizyta prof. Czopka w murach Uniwersytetu Iwana Franki. Warto również zauważyć, że uczestnicy spotkania docenili łatwość przekazu trudnych zagadnień przez Pana Rektora.

Na zakończenie, dziekan Wydziału Historycznego prof. Leonid Tymoszenko podziękował Profesorowi za merytoryczny i jednocześnie zrozumiały wykład naukowy oraz wyraził nadzieję na kontynuację owocnej współpracy pomiędzy Uczelniami.