IX Międzynarodowa Konferencja Weiglowska

W dniach 27-29 czerwca 2024 roku odbyła się w Rzeszowie IX Międzynarodowa Konferencja Weiglowska. Rudolf Weigl był wybitnym polskim biologiem, który opracował pierwszą skuteczną szczepionkę przeciwko tyfusowi plamistemu. Wydarzenie miało miejsce w Centrum Innowacji i Transferu Wiedzy Techniczno-Przyrodniczej Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Organizatorem wydarzenia był Instytut Biotechnologii Uniwersytetu Rzeszowskiego przy współpracy z Instytutem Biologii Komórki NAN Ukrainy i ich partnerzy.
Wydarzenie otworzył profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego Andriy Sibirny, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego, wraz z współprzewodniczącym prof. Grzegorzem Węgrzynem (Uniwersytet Gdański). Specjalnym gościem ceremonii otwarcia była Pani Małgorzata Jarosińska-Jedynak, członkini zarządu województwa podkarpackiego. Wykład inauguracyjny wygłosił laureat Nagrody Nobla, prof. Aaron Ciechanover z Technion University w Haifie, Izrael, który mówił o degradacji białek wewnątrzkomórkowych z udziałem ubikwityny w wykładzie pt.: Ubiquitin- mediated intracellular proteolysis - from basic mechanisms through human diseases and into drug targeting. A. Ciechanover dostał to najwyższe odznaczenie naukowe w 2004 r. w dziedzinie chemii, za odkrycie roli białka ubikwityny w proteasomalnej degradacji białek.
Konferencja zrzeszyła wybitnych specjalistów z całego świata, w tym z Europy i USA.

Pierwszego dnia sesje były poświęcone genetyce molekularnej mikroorganizmów, a prelekcje wygłosili m.in. prof. Dagmara Jakimowicz z Uniwersytetu Wrocławskiego oraz prof. Przemysław Płociński z Uniwersytetu Łódzkiego. Kolejne sesje dotyczyły mikrobiologii środowiskowej i taksonomii, z wykładami prof. Ewy Łojkowskiej z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i MUG oraz prof. Pietro Buzziniego z Uniwersytetu w Perugii. W tym dniu swój wykład wygłosili także prof Ann-Katrin Llarena z Norwegian University of Life Sciences, prof Grzegorz Wegrzyn z Uniwersytetu Gdańskiego, prof. Vartul Sangal z Northumbria University, dr Aniketkumar K. Gade z UMK oraz młodzi naukowcy.

Drugiego dnia uczestnicy mieli okazję wysłuchać prelekcji na temat mikrobiologii medycznej, w tym modelowania wirusowego zapalenia mózgu spowodowanego zakażeniem wirusem opryszczki przez prof. Agnieszkę Rybak-Wolf z Max-Delbrück-Centrum für Molekulare Medizin w Berlinie, a także prof.  Tomasz Niedziela, dr Mariola Paściak, dr Sabina Górska oraz dr Marta Piksa z Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej im. Hirszfelda. Po przerwie obiadowej kontynuowano sesje na temat immunologii i opracowania szczepionek, gdzie wystąpili m.in. prof. Jolanta Łukasiewicz, Prof. Paulina Niedźwiedzka-Rystwej, prof. Jacek Jemielity oraz prof. Andriy Sibirny. Na sesji o biotechnologii wykłady wygłosili prof. Volkmar Passoth z Uppsala, prof. Patrick Fickers z Liege, prof. Milan Certik z Bratysławy, prof. Zbigniew Lazar z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz dwóch reprezentantów Uniwersytetu Rzeszowskiego – prof. Justyna Ruchała i  dr Roksolana Vasylyshyn,
Trzeci dzień konferencji rozpoczął się wykładem plenarnym prof. Christophera V. Rao z University of Illinois, Urbana-Champaign, który mówił o wykorzystaniu Rhodotorula toruloides do produkcji paliw i chemikaliów. Następnie odbyły się sesje dotyczące biologii komórkowej i molekularnej oraz sesje różnorodne podczas których wystąpili prof. Jan Potempa z University of Louisville School of Dentistry, prof. Patricia Wadowski z Medical University of Vienna, dr Olena Dmytruk, Institute of Cell Biology, NAS of Ukraine, prof. Ewa Chrostek z UJ, prof. Jaroslaw Dziadek z Instytutu Biologii Medycznej Polskiej Akademii Nauk, prof. Stefan Tyski z Narodowy Instytut Leków, prof. Katarzyna Potrykus  z UG, prof. Joanna Kozieł z UJ, prof. Agnieszka Szalewska-Pałasz z UG, dr Karolina Ciemińska z UG oraz dr Renata Płocińska z Instytutu Biologii Medycznej Polskiej Akademii Nauk

Obrady zakończyły się uroczystym wręczeniem nagród za najlepsze postery oraz ceremonią zamknięcia.
Konferencja była nie tylko okazją do wysłuchania najnowszych osiągnięć naukowych, ale także platformą do wymiany wiedzy i doświadczeń między naukowcami z różnych krajów i dziedzin. To wyjątkowe wydarzenie, które podkreślało znaczenie badań nad drobnoustrojami oraz ich zastosowaniem w immunologii, biotechnologii przemysłowej i medycznej.

Konferencja została zorganizowana w związku z realizacją projektu pt. "UR Welcome - Zwiększenie Stopnia Umiędzynarodowienia Uniwersytetu Rzeszowskiego" (nr umowy PPI/WTP/2022/1/00021/U/00001).
Projekt finansowany przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej w ramach Programu Welcome to Poland 2022

Partnerami konferencji byli Polska Akademia Nauk, Federation of European Microbiological Societies oraz American Society for Microbiology, Szkoła Doktorska UR oraz Medyczno - Społecznego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaśle im. R Weigla.

Honorowymi patronami byli:
Urząd Marszałkowski, Instytut Pamięci Narodowej, Polskie Towarzystwo Mikrobiologiczne, Komitet Biotechnologii PAN.

Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji!