Kolegium Nauk Medycznych otrzymało grant z Programu Horyzont Europa

Z radością informujemy o uzyskaniu przez Kolegium Nauk Medycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego grantu z Programu Horyzont Europa na udział w międzynarodowym projekcie pt. Preventing lifetime obesity by early risk-factor identification, prognosis and intervention (eprObes).

eprObes to multidyscyplinarny projekt realizowany przez konsorcjum 18 organizacji z 9 krajów europejskich. Projekt ten obejmuje badania kliniczne prowadzone w różnych okresach życia, koncentrując się na wpływie procesów poznawczych, stylu życia oraz kondycji zdrowia psychicznego na rozwój otyłości.

Projekt realizowany będzie przez zespół z Kolegium Nauk Medycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego, który tworzą: prof. dr hab. Artur Mazur, dr hab. Edyta Łuszczki, prof. UR, dr hab. Justyna Wyszyńska, prof. UR, lek. Natalia Dąbek oraz mgr inż. Aneta Radaczyńska. Serdeczne gratulujemy sukcesu!

Głównym celem projektu jest zdefiniowanie skutecznych strategii aktywnego zapobiegania otyłości w ciągu życia, ze szczególnym uwzględnieniem wczesnych etapów rozwoju, od okresu prenatalnego (w tym okołoporodowego) do okresu dojrzewania, oraz identyfikacja determinantów zachowań żywieniowych.

Badania multiomiczne oraz integralna analiza danych realizowane w ramach projektu eprObes, wspierane przez technologie bioinformatyczne i sztuczną inteligencję, umożliwią identyfikację skutecznych środków zapobiegawczych i interwencji dotyczących stylu życia w kluczowych fazach dojrzewania, co przyczyni się do zapobiegania nadmiernemu przyrostowi masy ciała oraz unikaniu powikłań metabolicznych.