Koncert „Na oścież tam otwarte serca” w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach

dr Grzegorz Oliwa

„Na oścież tam otwarte serca”  – czyli w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, gdzie w dniu 25 września br., w ramach 2. Festiwalu Kultury Wrażliwej zabrzmiała kantata „Skarby nie chodzą piechotą - opowieść muzyczna o Ignacym Łukasiewiczu”.

Na tej prestiżowej w skali kraju scenie zaprezentowało się ponad stu wykonawców z Podkarpacia: Mielecka Orkiestra Symfoniczna, Chór Akademicki Uniwersytetu Rzeszowskiego, chór dziecięcy szkół muzycznych z: Błażowej, Jeżowego, Ropczyc, Rymanowa, Strzyżowa – przygotowany przez Agnieszką Tomaszek oraz soliści: Agnieszka Sobas i Kacper Bator. Całość prowadzili pracownicy Instytutu Muzyki - Uniwersytetu Rzeszowskiego: Katarzyna Sobas oraz Grzegorz Oliwa. Narracje pomiędzy poszczególnymi częściami kantaty prezentował Paweł Gładyś.

To wyjątkowe dla muzyki polskiej miejsce, goszczące zazwyczaj wykonawców o światowej sławie, zostało rozświetlone, podobnie jak przed ponad dwustu laty polskie domy i ulice, niezwykłą iluminacją świetlną, podkreślającą wymowę i przekaz dzieła. Dla Ignacego Łukasiewicza troska o edukację, osoby ubogie i wymagające wsparcia była tak samo ważna, jak odkrycia naukowe, a możliwość czerpania z nich zysków finansowych była „dopustem bożym”. Cieszy więc fakt, że pośród słuchaczy koncertu były zarówno osoby z niepełnosprawnościami, jak i uczniowie szkół ogólnokształcących i artystycznych. Ta artystyczna forma przekazu informacji o życiu i dokonaniach wielkiego Polaka tak ściśle związanego z Podkarpaciem, jest znakomitym dopełnieniem badań naukowych i publikacji na jego temat.

Autorka zdjęć: Marzena Arciszewska.