Aktualności
Kurs języka polskiego i cykl szkoleń dla obywateli Ukrainy
Uniwersytet Rzeszowski aktywnie angażuje się w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Kolejnym działaniem wspomagającym adaptację Ukraińców na terenie naszego kraju jest projekt „Umiejętności - Język - Kultura. Innowacje w diagnozie i kształceniu kompetencji dorosłych obywateli Ukrainy”.
Uczestnicy projektu będą mogli podnieść umiejętności z zakresu posługiwania się językiem polskim. Wymiar godzin przewidziany programem (120 godz.) pozwala na zdobycie wiedzy umożliwiający swobodną komunikację. Dodatkowo przeprowadzone będą szkolenia pozwalające na zdobycie wiedzy w zakresie instytucji w Polsce, podstaw poszukiwania pracy w Polsce, podejmowania legalnej pracy w Polsce, wiedzy o Polsce, aspektów finansowych oraz dotyczących transportu i komunikacji. W ramach projektu, nasi uczestnicy będą mogli bezpłatnie skorzystać z porad prawnych oraz ze wsparcia psychologicznego.
Projekt „Umiejętności - Język - Kultura. Innowacje w diagnozie i kształceniu kompetencji dorosłych obywateli Ukrainy” realizowany jest w ramach projektu „SZANSA – nowe możliwości dla dorosłych”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.
Celem projektu „Umiejętności - Język - Kultura. Innowacje w diagnozie i kształceniu kompetencji dorosłych obywateli Ukrainy” jest podniesienie umiejętności podstawowych poprzez podniesienie sprawności językowej uczestników projektu do poziomu umożliwiającego komunikację w języku polskim.
Kto może skorzystać ze szkoleń
Wsparcie w ramach projektu „Umiejętności - Język - Kultura. Innowacje w diagnozie i kształceniu kompetencji dorosłych obywateli Ukrainy” jest skierowane do osób dorosłych powyżej 18. roku życia, korzystających w Polsce z ochrony czasowej w związku z Decyzją wykonawczą Rady (UE) 2022/382 z dnia 4 marca 2022 r. stwierdzającą istnienie masowego napływu wysiedleńców z Ukrainy w rozumieniu art. 5 dyrektywy 2001/55/WE i skutkującą wprowadzeniem tymczasowej ochrony.
Jak informuje dr Małgorzata Kułakowska, Dyrektor Centrum Polonijnego Uniwersytetu Rzeszowskiego, zaplanowane wsparcie jest skierowane do osób, które zetknęły się z nowymi warunkami życia społecznego, w związku z sytuacją ucieczki przed działaniami wojennymi. Osoby te często nie znają języka polskiego oraz realiów życia w Polsce - takich jak funkcjonowanie urzędów i instytucji publicznych, nie orientują się w zasadach poszukiwania pracy i legalnego zatrudnienia, nie mają też podstawowej wiedzy o kulturze polskiej i innych aspektach życia w Polsce.
Bliższe informacje o projekcie można uzyskać na stronie podyplomowe.ur.edu.pl oraz w Dziale Kształcenia Podyplomowego Uniwersytetu Rzeszowskiego.