Memoriał im. Edwarda Sądeckiego w Windsurfingu - Edi Cup Festiwal Sportów Wodnych AZS

W dniach 12-13.08. Baza Żeglarska AZS Uniwersytetu Rzeszowskiego gościła uczestników najważniejszej studenckiej imprezy nad Jeziorem Solińskim – Memoriału im. Edwarda Sądeckiego w Windsurfingu, popularnie zwanego „Edi Cup”, oraz Festiwalu Sportów Wodnych AZS. Impreza ta ma już 21-letnią historię, a poświęcona jest Edwardowi Sądeckiemu, wykładowcy akademickiemu, instruktorowi żeglarstwa i windsurfingu, prekursorowi żeglarstwa deskowego na podkarpaciu i twórcy wspomnianej na wstępie studenckiej bazy żeglarskiej.

W pierwszym dniu uczestnicy rywalizowali w konkurencjach sportowych. Warunki pogodowe pozwoliły na rozegranie 3 wyścigów w regatach windsurfingowych, w których najlepszy okazał się Tomasz Nizioł, drugie miejsce zajął Łukasz Nizioł a trzecie Mateusz Piecuch. Wśród kobiet zwyciężyła Monika Musijowska, drugie miejsce zajęła Sylwia Kądziołka a trzecie Anna Gil. Popołudniowe regaty w klasie Omega zgromadziły 12 załóg, rywalizujących o miejsce w finale w trzech wyścigach eliminacyjnych, czarta załoga startująca w finale to tzw. lucky loser - załoga losowana spośród wszystkich, które odpadły w eliminacjach. Ostatecznie w finale zwyciężyła załoga doświadczonej instruktorki żeglarstwa Dagmary Sądeckiej, przed załogą Karoliny Wagner, trzecie miejsce przypadło ekipie kierowanej przez Pawła Jaworskiego. Nagrody dla zwycięzców regat wręczał JM Rektor Państwowej Akademii Nauk Stosowanych prof. Zbigniew Barabasz oraz prezesi Klubów Uczelnianych AZS UR – mgr Mateusz Salamon, prof. Emilian Zadarko i dr Maciej Huzarski. Na zakończenie zmagań sportowych rozegrano wyścigi SUP-ów (Stand Up Paddling) bardzo popularnej ostatnio formie rekreacyjnego pływania z wiosłem na lekkiej, często dmuchanej desce. W kategorii dorosłych zwyciężył Dariusz Drążkiewicz przed Michałem Łukomskim i Dominikiem Orzechowskim. W kategorii dzieci najlepszym okazał się Szymon Baran przed Nahajowską Julią i Nahajowskim Filipem. Wieczór zakończył się przy ognisku, oczywiście z gitarą, śpiewem i szantami.

Dzień drugi imprezy to przede wszystkim tzw. „bieg memoriałowy” wyścig na deskach i innym lekkim sprzęcie pływającym, ale w nietypowej formie. Każdy uczestnik ma bowiem obowiązek wystartować w jak najbardziej fantazyjnym przebraniu. I tym razem pomysłów nie zabrakło, głosowaniem publiczności nagrodą za najlepsze i najbardziej pracochłonne przebranie uhonorowano Tekturowy Żaglowiec Mr EDI, Jerzy Kulasa z załogą. Na zakończenie nie zabrakło oczywiście trofeów dla zwycięzców i nagród dla uczestników ufundowanych przez sponsorów oraz wspólnego zdjęcia. W konkurencjach sportowych wzięło udział łącznie 94 zawodników i zawodniczek, a w całej imprezie ponad 150 osób.

Organizatorzy: Klub Uczelniany AZS Uniwersytetu Rzeszowskiego i Klub Uczelniany AZS Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie.

Sponsorzy: Firma kosmetyczna „ZIAJA”, firma odzieżowa „W SZOKU”, Studium Wychowania Fizycznego i Rekreacji UR, Stowarzyszenie Studentów i Absolwentów UR, Klub Studencki „POD PALMĄ”.