Międzynarodowy Projekt Artystyczno-Naukowy FRIDA. INTROSPEKCJE

22 marca 2019 roku, w Galerii Wydziału Sztuki UR im. prof. Włodzimierza Kotkowskiego w Rzeszowie, odbył się wernisaż wystawy: Międzynarodowy Projekt Artystyczno-Naukowy FRIDA. INTROSPEKCJE.

Pomysłodawczynie i organizatorki projektu:

Anna Steliga (UR), Iwona Bugajska-Bigos (PWSZ)

Kuratorki wystawy:

Anna Steliga, Anna Kamycka

Międzynarodowy Projekt Artystyczno-Naukowy FRIDA. INTROSPEKCJE został zorganizowany przez dwa ośrodki akademickie: Uniwersytet Rzeszowski i PWSZ w Nowym Sączu. Tytułowa introspekcja, jako szlak empatii i interpretacji, prowadzi w projekcie przez wielostronny dyskurs z formą i kontekstami dzieła Kahlo. Ważnym elementem struktury projektu jest uwzględnienie wątku arteterapeutycznego i prezentacja twórczości osób z niepełnosprawnością. Uczestnikami projektu są: Uniwersytet Rzeszowski, Uniwersytet Śląski, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu, Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska w Przemyślu (Polska), Uniwersytet Konstantyna Filozofa w Nitrze (Słowacja), Kean University i Bridgewater-Raritan High School w New Jersey (USA), ESE Escola Superior de Educacao, Politecnico de Porto (Portugalia), jak również zaproszeni Goście – m.in. z Danii oraz z Warsztatów Terapii Zajęciowej MADA z Nowego Sącza, a także Pracowni Plastycznej działającej w Domu Pomocy Społecznej dla Osób Przewlekle Psychicznie Chorych w Rzeszowie. Przybycie na wernisaż uczestników projektu z dwóch ostatnich wymienionych placówek było szczególnie ważnym elementem integracji środowisk artystycznych pełno- i niepełnosprawnych artystów – stając się płaszczyzną do twórczych rozmów. Wystawie towarzyszy prezentacja recenzowanej monografii pod tym samym tytułem, co ekspozycja. Autorkami wydawnictwa są także Anna Steliga i Iwona Bugajska-Bigos.

Wystawa potrwa do 24 kwietnia 2019 roku.

Relacja TV: Link

Fotorelacja zdjęciowa autorów: Mikołaj Garlak, Łukasz Kuśnierz, Kamil Skrzypiec. Link

Wirtualny spacer: Link

UWAGA

W terminie 12–17 kwietnia 2019 roku ekspozycja będzie niedostępna dla zwiedzających. Jest to związane z historyczną – bo pierwszą – obroną doktoratu na Wydziale Sztuki, która wraz z prezentacją prac, odbędzie się w Galerii wydziałowej w dniu 15 kwietnia. Za utrudnienia przepraszamy.