Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Dariusz Wieczorek spotkał się z Kolegium Rektorskim Uniwersytetu Rzeszowskiego

11 czerwca 2024 roku Uniwersytet Rzeszowski miał zaszczyt gościć Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Dariusza Wieczorka. Minister spotkał się z Kolegium Rektorskim Uniwersytetu Rzeszowskiego, a w spotkaniu uczestniczył również Wicewojewoda Podkarpacki Wiesław Buż.

Celem wizyty Ministra było rozpoznanie potrzeb środowiska akademickiego oraz omówienie wyzwań, jakie stoją przed polską nauką. Spotkanie stanowiło ważną okazję do dyskusji nad przyszłością szkolnictwa wyższego oraz rozwojem badań naukowych w Polsce.

Podczas spotkania Minister Dariusz Wieczorek poruszył kilka kluczowych zagadnień m.in. omówił plany dotyczące przyszłych inwestycji. Zwrócił uwagę na konieczność zwiększenia finansowania badań naukowych, aby umożliwić polskim uczelniom realizację ambitnych projektów badawczych. Minister podkreślił również znaczenie pozyskiwania funduszy europejskich na rozwój badań naukowych i inwestycje w szkolnictwo wyższe. Ważnym punktem rozmowy były kwestie związane z planowaną nowelizacją ustawy o szkolnictwie wyższym, która ma na celu dostosowanie przepisów do współczesnych wymagań i wyzwań.

Przed wizytą w Uniwersytecie Rzeszowskim, Minister Dariusz Wieczorek gościł na Politechnice Rzeszowskiej, gdzie spotkał się z rektorami podkarpackich uczelni. JM Rektor UR prof. dr hab. Sylwester Czopek nie mógł wziąć udziału w spotkaniu na Politechnice Rzeszowskiej, ponieważ w tym czasie społeczność akademicka Uniwersytetu Rzeszowskiego celebrowała obchody Święta Uniwersytetu Rzeszowskiego połączone z nadaniem godności doktora honoris causa prof. Grzegorzowi Węgrzynowi.

Wizyta Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Dariusza Wieczorka była ważnym wydarzeniem dla Uniwersytetu Rzeszowskiego. Spotkanie z Kolegium Rektorskim oraz obecność Wicewojewody Podkarpackiego Wiesława Buża podkreśliły znaczenie dialogu między władzami uczelni a przedstawicielami rządu w zakresie rozwoju nauki i szkolnictwa wyższego w Polsce. Minister Dariusz Wieczorek wyraził gotowość do współpracy i wsparcia dla inicjatyw podejmowanych przez Uniwersytet Rzeszowski, co daje nadzieję na dalszy dynamiczny rozwój uczelni.

fot. Michał Święcicki