Minister powołał dr hab. Annę Siewierską, prof. UR do Rady Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki

Minister nauki Dariusz Wieczorek powołał nową Radę Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. Jej przewodniczącym został prof. Mikołaj Sokołowski z Instytutu Badań Literackich PAN.

Rada Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki to zespół doradczy ministra. W radzie zasiadają przedstawiciele środowiska nauk humanistycznych. Do jej zadań należy: ocena merytoryczna wniosków o przyznanie środków finansowych na realizację projektu złożonych w ramach NPRH; przedstawienie list wniosków o realizację projektu rekomendowanych do przyznania środków finansowych w ramach poszczególnych konkursów; wskazywanie kandydatów na ekspertów uczestniczących w procesie oceny wniosków; przedstawienie sprawozdań z przebiegu poszczególnych konkursów programu po ich zakończeniu; identyfikowanie potrzeb polskiej humanistyki.

Kadencja nowej Rady rozpoczyna się 3 lipca i potrwa do 3 lipca 2028 roku. W skład 11-osobowego gremium weszli:

• prof. Mikołaj Sokołowski \ Polska Akademia Nauk
  • dr hab. Anna Siewierska \ Uniwersytet Rzeszowski
  • dr hab. Renata Bizek-Tatara \ Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
  • prof. Marzena Górecka \ Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II w Lublinie
  • prof. Jarosław Kłaczkow \ Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
  • dr hab. Cezary Kościelniak \ Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  • prof. Wioletta Kowalska \ Uniwersytet w Białymstoku
  • dr hab. Michał Krzykawski \ Uniwersytet Śląski
  • dr hab. Iwona Kurz \ Uniwersytet Warszawski
  • prof. Mirosław Lenart \ Uniwersytet Opolski
  • dr Adam Ostolski \ Uniwersytet Warszawski

dr hab. Anna Siewierska, prof. UR jest politolożką zajmującą się m.in. psychologią polityki, polityką  migracyjną i integracyjną, językiem polityki, mitologią polityczną oraz wpływem nowych mediów na politykę, szczególnie radykalizacją i polaryzacją społeczną oraz populizmem. Od 2022 roku badaczka w międzynarodowym projekcie „DigiPatch. Moving from Networked to Patchworked Society” (NCN, CHANSE ERA-NET Co-fund programme, European Union’s Horizon 2020 Research and Innovation Programme, under Grant Agreement no 101004509). https://digipatch.eu/

W 2017 roku uzyskała stopień naukowy doktora habilitowanego w dziedzinie nauk społecznych w dyscyplinie nauk o polityce, na podstawie dorobku naukowego i monografii naukowej „Mity w polityce. Funkcje i mechanizmy aktualizacji”. W 2005 roku otrzymała stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce, na podstawie rozprawy doktorskiej „Politologiczno-semantyczna analiza expose premierów Polski w latach 1919-2001”, napisanej pod opieką prof. dra hab. Jerzego Chłopeckiego.

W latach 2018 – 2021 Rektorka Wyższej Szkoły Europejskiej im. Ks. Józefa Tischnera w Krakowie.

W latach 2000 – 2018 kolejno Asystent, Adiunkt, Profesor nadzwyczajny w Katedrze Nauk o Administracji oraz Dyrektor Instytutu Badań nad Cywilizacjami - Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

W ramach wyjazdów badawczych i staży naukowych m.in. brała udział w badaniach naukowych w Indiach (2004, 2005); pod opieką merytoryczną prof. Anjoo Sharan Upadhyaya przebywała na stażu na Wydziale Nauk Społecznych Benares Hindu University w Waranasi (2007). W 2007 roku brała udział w projekcie badawczym „Przemiany polityczne w Nepalu w kontekście wyborów parlamentarnych”, w ramach którego zostały przeprowadzone spotkania z czynnymi politykami nepalskimi, m.in. z liderem partii maoistowskiej Unified Communist Party of Nepal, dr Baburam Bhattaraiem, późniejszym premierem Nepalu w latach 2011-2013, oraz dr Bishnu Nepalem, byłym ambasadorem Nepalu w krajach Azji Wschodniej. W 2010 roku przebywała na stażu naukowym w Indonezji, m.in. na Yogyakarta State University. W 2019 roku brała udział w projekcie „Leaders in University Management” w University College London w Wielkiej Brytanii.