Budynek Uniwersytetu Rzeszowskiego wyróżniony w projekcie. NIAiU wydał Mozaikę lokalnych tożsamości

Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki podkreśla znaczenie architektury jako nośnika lokalnej tożsamości w Polsce. W najnowszym wydaniu "Mozaika lokalnych tożsamości", zidentyfikowano blisko 100 przykładów obiektów architektonicznych, które są symbolem zmian i aspiracji towarzyszących kolejnym pokoleniom po 1989 roku. Wśród tych symboli znalazł się także budynek Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Tożsamość lokalna jest pojęciem kluczowym dla zrozumienia „Mozaiki...”. Przejawia się jako stale kształtowana świadomość wspólnych cech oraz poczucie jedności. Wpływające na nią zmiany polityczne, społeczne i klimatyczne, które w różnych częściach kraju przebiegają inaczej, są widoczne również w naszej przestrzeni architektonicznej - podkreślają twórcy projektu "Mozaika lokalnych tożsamości"z Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki.

Projekt modernizacji i rozbudowy budynku A1 Uniwersytetu Rzeszowskiego, zrealizowany pod kierunkiem architekta Macieja Trybusa, stanowi doskonały przykład harmonijnego połączenia tradycji z nowoczesnością. Głównym celem inwestycji było dostosowanie obiektu do współczesnych standardów użytkowych, przy jednoczesnym podkreśleniu jego kulturowego znaczenia dla lokalnej społeczności. Projekt budynku przygotował zespół architektów z firmy S.T. Architekci, w składzie: Maciej Trybus - architekt prowadzący, Jakub Podolak i Izabela Tobiasz.

Architektura obrazuje przestrzenny zapis zmian i aspiracji towarzyszących kolejnym pokoleniom. Na liście znalazły się również inne lokalizacje z naszego regionu wyróżniające się w skali kraju:

• Przemyśl - Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej.
  • Markowa - Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.

Budowanie poczucia lokalnych tożsamości jest procesem otwartym. Doświadczamy zmian społecznych, klimatycznych, politycznych i technologicznych, które mają odbicie także w naszej przestrzeni. Natychmiastowa wymiana informacji i globalizacja, zacieranie granic geograficznych i unifikacja w architekturze sprawiają, że pytania o własną tożsamość i lokalną specyfikę stają się ponownie istotne - mówią autorzy projektu "Mozaika lokalnych tożsamości".

"Mozaikę lokalnych tożsamości" w wersji cyfrowej można pobrać za darmo.