Ogólnopolska Konferencja Dziekanów Wydziałów Artystycznych

W dniach 11 i 12 grudnia 2018 roku na Uniwersytecie Rzeszowskim odbyła się Ogólnopolska Konferencja Dziekanów Wydziałów Artystycznych podległych MNiSW, której organizatorem był Wydział Sztuki UR. Uroczystego otwarcia obrad konferencyjnych  dokonał JM Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego prof. dr hab. Sylwester Czopek. Zebranych gości przywitał Dziekan Wydziału Sztuki dr hab. Antoni Nikiel, prof. UR  oraz Prodziekan Wydziału Muzyki dr hab. Krzysztof Kostrzewa, prof. UR. Obrady prowadziła Dziekan Wydziału Sztuki UP z Krakowa dr hab. Alicja Panasiewicz, prof. UP, Przewodnicząca  Konferencji Dziekanów Wydziałów Artystycznych.

Tematem  dwudniowych obrad i dyskusji była problematyka ewaluacji i parametryzacji oraz restrukturyzacji jednostek organizacyjnych kształcenia artystycznego w kontekście nowej ustawy Konstytucja dla Nauki.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele z kilkunastu ośrodków uniwersyteckich z całej Polski  zajmujących się działalnością naukowo-artystyczną  w dziedzinie sztuk plastycznych i muzycznych. Dziekani i Prodziekani Wydziałów Artystycznych reprezentowali następujące ośrodki  naukowo-artystyczne: Wydział Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego (Kraków); Wydział Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego (Bydgoszcz); Wydział Pedagogiczno-Artystyczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza (Kalisz-Poznań); Wydział Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego (Radom); Wydział Sztuki Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza (Częstochowa); Wydział Sztuki Uniwersytetu  Opolskiego (Opole); Wydział Artystyczny  Uniwersytetu Śląskiego (Cieszyn-Katowice); Wydział  Muzyki oraz Wydział Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Obecni byli także Dyrektorzy i Wicedyrektorzy następujących Instytutów : Instytutu  Muzyki Akademii  Pomorskiej (Słupsk); Instytutu  Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego (Olsztyn); Instytutu  Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej (Koszalin); Kolegium Edukacji Artystycznej Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej (Warszawa); Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego (Kielce); Instytutu Sztuk Pięknych oraz Instytutu Muzyki z Wydziału  Artystycznego UMCS (Lublin), Instytutu Sztuki Uniwersytetu Śląskiego(Cieszyn-Katowice). W dyskurs naukowy aktywnie  włączyli  się zaproszeni wykładowcy naszej uczelni: prof. dr hab. Tadeusz Boruta; dr hab. Paweł Bińczycki, prof. UR; dr Agnieszka Iskra-Paczkowska; dr Ewa Nidecka. Pierwszy dzień wielogodzinnych obrad zakończył się uroczystą kolacją. Wieczór uświetnił recital Zespołu Muzycznego ”Karczmarze” pod kierownictwem mgra Tomasza Pyzika wykładowcy z Wydziału Muzyki UR.

W drugim dniu konferencji uczestnicy, pod przewodnictwem Dziekana dra hab. Antoniego Nikla, prof. URProdziekana dra hab. Marka  Olszyńskiego, prof. UR, zwiedzili bazę lokalową Wydziału Sztuki, zapoznali się z profilami kształcenia, wystawami prac studentów oraz obejrzeli wyposażenie poszczególnych pracowni artystycznych. Po podsumowaniu obrad  wszyscy udali się na Wydział Muzyki. Prodziekan dr hab. Krzysztof Kostrzewa, prof. UR zaprezentował bazę lokalową, wyposażenie sal muzycznych i  instrumentarium. Na zakończenie konferencji  i  pożegnanie uczestników odbył się koncert w sali koncertowej Wydziału Muzyki UR. Wystąpił Big-band Jazzowy pracowników  i studentów Wydziału Muzyki pod kierownictwem mgra Tomasza Nowaka. Koncert prowadził dr hab. Krzysztof Kostrzewa, prof. UR Prodziekan Wydziału Muzyki./ Dr K. Cwynar/

Organizator konferencji:

dr K. Cwynar i koordynatorzy: dr J. Balicki, dr G. Frydryk, mgr D. Rela

Autor zdjęć: mgr Ł. Kuśnierz ;Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z konferencji.