Ogólnopolski konkurs pn. Pamiętnik nauczyciela. Blaski i cienie autorytetu pedagoga rozstrzygnięty!

Wspólna inicjatywa Uniwersytetu Rzeszowskiego i Uczelni Państwowej im. J. Grodka w Sanoku

Przyjaciele są jak ciche anioły, które podnoszą nas, kiedy nasze skrzydła zapominają, jak latać – ten cytat z „Małego Księcia” A. de Saint-Exupery przyświecał zmaganiom pisarskim nauczycieli podczas trwania konkursu.

Cichy anioł, synonim współczesnego nauczyciela, dla którego dobro dziecka jest najwyższą wartością – podaje rękę, prowadzi, wspiera, doradza, troszczy się o każdego wychowanka. W swoją pracę angażuje się bez reszty. Mimo zawirowań, „trwa na posterunku”. Są tacy nauczyciele. I często zdarza się, że młodzież stąpa po ich śladach, wspomina dobroć, pamięta wypowiedziane słowa, które uskrzydlały. Należy więc wierzyć, że na nauczyciele z autorytetem są wśród nas!

Prace konkursowe, które na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy wpływały do naszej uczelni, są tego dowodem. Napisali do nas nauczyciele z całej Polski. Najwięcej prac konkursowych wpłynęło z terenu Podkarpacia i Wielkopolski. Udział w konkursie wzięli pedagodzy zarówno starsi stażem, jak i młodsi – z kilkuletnim doświadczeniem. W większości byli to poloniści, ale również nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej, chemii, przyrody, rytmiki i muzyki. W przeważającej części wspomnienia napisały kobiety.

Konkurs został rozstrzygnięty w święto KEN – 14 października br.

W drodze postępowania kwalifikacyjnego komisja wyłoniła następujących zwycięzców:

I miejsce – Bernardyna Banaś (nauczycielka języka polskiego w Zespole Szkół Usługowo-Hotelarskich i Gastronomicznych w Przemyślu);

II miejsce – Natalia Pawlak (nauczycielka muzyki i rytmiki w Szkole Muzycznej I stopnia w Tuchowie);

III miejsce – Ryszard Jasiński (nauczyciel języka polskiego w Gimnazjum Publicznym w Tuplicach – woj. lubuskie, obecnie emeryt).

Wyróżnienia otrzymali: Aleksandra Bal (SP w Kamionce, woj. podkarpackie, obecnie emerytka), Barbara Czaińska (SP Wijewo, woj. wielkopolskie), Monika Gancarczyk-Dul (SP nr 22 z Oddziałami Integracyjnymi w Rzeszowie), Grażyna Kurpiel (SP w Zarszynie, woj. podkarpackie), Renata Małek (SP w Besku, woj. podkarpackie), Genowefa Myszka (SP w Cmolasie, woj. podkarpackie, obecnie emerytka), Katarzyna Owsiany (żłobek-przedszkole niepubliczne: Ogród wiedzy i umiejętności w Rzeszowie).

Podsumowanie konkursu i gala rozdania nagród odbyły się 14 grudnia 2019 roku w Centrum Sportowo-Dydaktycznym Uczelni Państwowej im. J. Grodka w Sanoku i miały następujący przebieg:

1. Otwarcie – Rektor Uczelni Państwowej im J. Grodka w Sanoku – prof. ucz. dr hab. n. med. in. o zdr. Elżbieta Cipora.
  2. Przemówienie Burmistrza Miasta Sanoka Tomasza Matuszewskiego na temat roli nauczyciela we współczesnym świecie.
  3. Rola nauczyciela na tle przemian cywilizacyjno-społecznych w ponowoczesnej Polsce – wykład dr. hab. Wojciecha Walata, prof. UR.
  4. Wykład prof. E. Kowalewa, zastępcy dyrektora Instytutu Matematyki i Informatyki Moskiewskiego Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego – Cyfryzacja w edukacji w Rosji, w kontekście dialogu z Polską.
  5. Podsumowanie konkursu – mgr Maria Kuzin.
  6. Wręczenie dyplomów oraz nagród dla zwycięzców i uczestników konkursu.