Otwarcie wystawy pt. Polscy Bohaterowie Innowatorzy, modernizatorzy, wynalazcy i ich wkład w rozwój społeczeństwa

7 marca br., w Galerii im. prof. Włodzimierza Kotkowskiego Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego odbyło się uroczyste otwarcie wystawy "Polscy bohaterowie, Innowatorzy, modernizatorzy, wynalazcy i ich wkład w rozwój społeczeństwa".

Wystawa składa się z pięćdziesięciu plansz poświęconych wybranym zgodnie z przyjętą wcześniej koncepcją postaciom - ważnym dla różnych aspektów polskiej modernizacji. Ostateczna lista tych postaci została nieco zmodyfikowana wskutek uwzględnienia propozycji zgłoszonych przez recenzentów projektu.

Naszym zamierzeniem było, pokazanie osób, które zmieniały rzeczywistość swoimi wynalazkami, swoją działalnością gospodarczą, społeczną myślą i ideą. Oczywiście wybór był subiektywny, mieliśmy miejsce jedynie na 50 plansz ale chciałem, jako autor koncepcji merytorycznej, pokazać również tych, którzy działali w obliczu zaborów na całym świecie, również tych, którzy działali w okresie niepodległej polski. Polacy za granicą w okresie międzywojennym, po wojnie czy w okresie PRL-u budowali rzeczywistość po wojnie. Na wystawie obecni są również współcześni bohaterowie. - mówił prof. dr hab. Paweł Grata, autor koncepcji merytorycznej projektu.

"Polscy bohaterowie, Innowatorzy, modernizatorzy, wynalazcy i ich ślad w rozwój społeczności" - to kolejny interdyscyplinarny projekt realizowany przez Kolegium Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego w ramach programów popularyzujących naukę.

To jest kolejna rzecz, która pokazuje że humanistyka może być innowacyjna. Moja idea przy tworzeniu projektu była taka, że o historii można opowiadać albo historie można pokazywać, dzięki naszym wybitnym artystom my pokazujemy ją w takiej formie. To co widnieje tu na wystawie, zostało rozesłane do ponad 7 tys. instytucji i organizacji polonijnych na całym świecie, żeby każdy zainteresowany historią i innym podejściem do modernizacji mógł zobaczyć twarze polskiej modernizacji. - mówił dr Jarosław Kinal, kierownik projektu.

Twórcy projektu postawili sobie za zadanie połączenie informacji o wynalazcach ze sztuką. Dlatego tak ważnym elementem podczas tworzenia projektu była koncepcja graficzna, za którą odpowiedzialni byli: dr hab. Dorota Sankowska, prof. UR, dr hab. Jarosław Sankowski, prof. UR oraz mgr Aneta Suslinnikow.

Ja jako malarz rozgrywałem sprawę kolorem. Wiedziałem, że będzie tekst i będzie on bardzo ważną częścią informacyjną. Traktowałem to jako malarstwo, które musi przyjąć formę informacyjną - mówił dr hab. Jarosław Sankowski, prof. UR

Możliwość wejścia w ideę tego projektu, była dla nas artystów bardzo ważna. Powstała pewna koncepcja merytoryczna, określiliśmy format i rodzaj kompozycji wg której powinniśmy zmieścić pewne elementy, które będą przybliżać rzeczywistość nauki, sztuki, polityki czy literatury - mówiła dr hab. Dorota Sankowska, prof. UR

• za koncepcję merytoryczną projektu odpowiada prof. dr hab. Paweł Grata i dr Jarosław Kinal
  • za koncepcję graficzną odpowiedzialni byli: dr hab. Dorota Sankowska, prof. UR, dr hab. Jarosław Sankowski, prof. UR oraz mgr Aneta Suslinnikow