Aktualności
Pamięci prof. UR Marleny Makiel-Hędrzak
Galeria ISP UR serdecznie zaprasza na wystawę: Marlena Makiel-Hędrzak "Mijanie i trwanie II". Jest to kolejne z wydarzeń poświęconych pamięci Pani Profesor, a także druga odsłona prezentacji "Mijanie i trwanie", która miała miejsce w Galerii BWA w Krośnie, w styczniu 2021 roku, w pierwszą rocznicę śmierci Artystki.
Wystawa potrwa do 16 maja 2021 r. Wirtualne otwarcie odbędzie się 29 kwietnia 2021 r. o godz. 17.00. Wystawa będzie relacjonowana online. Mamy także nadzieję, że niebawem będzie możliwe tradycyjne zwiedzanie ekspozycji - z zachowaniem obowiązującego reżimu sanitarnego. O wszystkim będziemy informować na bieżąco.
MARLENA MAKIEL-HĘDRZAK
Była wyjątkową osobą: artystką, poetką, erudytką, której wiedza sprawiała wrażenie czegoś bardzo naturalnego, łącząc się z głęboką mądrością życiową oraz czułą wrażliwością wobec drugiego człowieka i otaczającej rzeczywistości. Obdarowywała innych swym ciepłem i spokojem, zawsze znajdując czas, aby służyć radą, czy życzliwym wsparciem. W swą pracę twórczą, dydaktyczną i redaktorską wkładała to, za co Ją podziwialiśmy: entuzjazm dla sztuki i literatury, energię, empatię, zaangażowanie oraz umiejętność prowadzenia taktownych i skutecznych negocjacji.
Wszyscy, którzy znaliśmy Marlenę Makiel-Hędrzak, wciąż odczuwamy pustkę, jaką to nagłe i przedwczesne odejście w nas pozostawiło. Brakuje Jej kojącej Obecności, emanującej bezwarunkową dobrocią, mądrością, wewnętrzną siłą, energią i humorem. Pamięć o Niej żyje jednak w naszych sercach, stając się niewyczerpanym źródłem inspiracji.
Urodzona 8 listopada 1968 roku w Krośnie, zmarła 31 grudnia 2019 roku. Uznana polska artystka; rysowniczka, malarka, ilustratorka i poetka, autorka tekstów o sztuce; nauczyciel akademicki, profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Ukończyła studia magisterskie w Instytucie Wychowania Artystycznego na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Po studiach obroniła pracę doktorską, a następnie uzyskała stopień doktora habilitowanego. Zatrudniona na stanowisku profesora w Zakładzie Rysunku na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego (obecnym Instytucie Sztuk Pięknych UR), prowadziła m.in. Pracownię Dyplomową Rysunku. Wypromowała szerokie grono absolwentów. Wykładała również w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Jana Godka w Sanoku.
Autorka licznych wystaw indywidualnych, uczestniczka wielu wystaw zbiorowych; ogólnopolskich i międzynarodowych, zarówno w kraju, jak i zagranicą. Organizatorka konferencji naukowo-artystycznych. Laureatka nagród i wyróżnień. Publikowała eseje i teksty krytyczne o sztuce. Redaktor naczelna rocznika naukowo-artystycznego Instytutu Sztuk Pięknych „Warstwy”. Autorka tomiku poezji „Linia” (2000).