Aktualności
Patent dla naukowców z Wydziału Technologiczno-Przyrodniczego pn. Sposób wytwarzania batonów na bazie białka roślinnego
Z przyjemnością informujemy, że Urząd Patentowy RP przyznanał patent na wynalazek pn. Sposób wytwarzania batonów na bazie białka roślinnego, batony na bazie białka roślinnego otrzymywane tym sposobem oraz zastosowanie batonu i zastosowanie piany.
Autorami patentu są:
- dr inż. Tomasz Cebulak (Wydział Technologiczno-Przyrodniczy, Instytut Technologii Żywności i Żywienia)
- dr hab. Ireneusz Kapusta, prof. UR (Wydział Technologiczno-Przyrodniczy, Instytut Technologii Żywności i Żywienia)
- dr inż. Karolina Pycia (Wydział Technologiczno-Przyrodniczy, Instytut Technologii Żywności i Żywienia)
- dr inż. Joanna Kaszuba (Wydział Technologiczno-Przyrodniczy, Instytut Technologii Żywności i Żywienia)
- dr inż. Maria Czernicka (Wydział Technologiczno-Przyrodniczy, Instytut Technologii Żywności i Żywienia)
- dr inż. Natalia Żurek (Wydział Technologiczno-Przyrodniczy, Instytut Technologii Żywności i Żywienia)
Skład batonów oparty jest na białkach pozyskanych z obłuszczonych nasion konopii i izolatów białka ostropestu plamistego i wiesiołka. Zawartość tłuszczu w batonie została zredukowana do poziomu 10%.
Batony są produktem wegańskim przeznaczonym do konsumpcji przez rekonwalescentów, osoby starsze, osoby uprawiające sport czy też innych konsumentów pragnących zwiększyć ilość spożytego białka pochodzenia roślinnego. Batony te cechują się większym rozluźnieniem struktury w porównaniu do odpowiedników znajdujących się na rynku dzięki odpowiednio zmodyfikowanej pianie z izolatu białka ziemniaczanego. Wartością dodaną jest wprowadzenie do receptury betaglukanu pochodzenia drożdżowego i ekstraktów z liści i korzeni jeżówki purpurowej substancji o udowodnionym działaniu immunoprotekcyjnym. Batony obecne na rynku cechują się większoną twardością i obecnością glutenu lub laktozy a produkt przedstawiony wolny jest od laktozy i glutenu. Sposób wytwarzania tych batonów objęty jest ochroną patentową.