Uniwersytet Rzeszowski na Pikniku Nauki EKSPLORACJE

Piknik Nauki EKSPLORACJE to coroczne wydarzenie, którego celem jest popularyzacja nauki. W tym roku składał się z czterech części odbywających się przez kilka dni w różnych częściach miasta.

Główna część wydarzenia, czyli rodzinny piknik odbyła się 20 maja przy Fontannie Multimedialnej oraz Zamku Lubomirskich, podczas którego odbyły się intrygujące warsztaty, atrakcyjne pokazy naukowe i prezentacje.

W organizację zaangażowani byli studenci oraz pracownicy Uniwersytetu Rzeszowskiego. W miasteczku swoje stanowiska mieli: Instytut Nauk Rolniczych, Ochrony i Kształtowania Środowiska, Instytut Technologii Żywności i Żywienia, Instytut Inżynierii Materiałowej, Koło Naukowe BioTech, Koło Naukowe Przyrodników, Koło Naukowe Fizyków, Koło Naukowe Matematyków, Koło Naukowe Krajobrazy, Koło Naukowe Zrównoważonego Rozwoju, Koło Naukowe „Nanotechnik”, English Division Science Club, Koło Naukowe Animatorów Kultury Literackiej Dzieci, Koło Naukowe Biochemików URCell, Koło Naukowe Dietetyków, Koło Naukowe Fascynacje Postawą Ciała HABITUS, Koło Naukowe Fizjolab, Koło Naukowe Fizjologii NEURON, Koło Naukowe Fizjoterapia w Geriatrii i Profilaktyce Zdrowia, Koło Naukowe Fizyków, Koło Naukowe Innowacyjnych Badań Naukowych w Ratownictwie Medycznym, Koło Naukowe Ratownictwa Medycznego, Koło Naukowe Innowacyjnych Technik Rehabilitacyjnych „Reh-Tech”, Koło Naukowe Lingwistów „POLIGLOCI”, Koło Naukowe Liderzy Biznesu, Koło Naukowe „Młoda Elektroradiologia”, Koło Naukowe MŁODYCH TOKSYGOLOGÓW „PARACELSUS”, Koło Naukowe Położnych, Koło Naukowe Profilaktyki Chorób Cywilizacyjnych, Koło Naukowe Profilaktyki Zdrowia Kobiet, Koło Naukowe Studentów Archeologii, Koło Naukowe Zdrowia Publicznego oraz Koło Naukowe Medycyny w Stanach Nagłych.

Na stoiskach zobaczyć można było m.in. pokazy mikroskopii optycznej, kuchni molekularnej, preparaty mikrobiologiczne, hodowle mikroalg, różnokolorowe glony i inne mikroorganizmy, zielniki przyrodnicze, elementy modelowe podstawowych zjawisk fizycznych, mikro i nano-pokazy mikroskopii, mini badania wykopaliskowe, animacje i zabawy językowe dla najmłodszych, pokazy chemiczne, analizy wad postawy. Poznać profilaktykę raka szyjki macicy i raka piersi.

21 maja nad rzeszowskim Zalewem w okolicach rezerwatu Lisia Góra odbyła się Przyrodnicza Niedziela organizowana przez Instytut Biologii. W wydarzeniu udział brali pracownicy Instytutu: dr hab. Konrad Leniowski, prof. UR, dr hab. Ewa Węgrzyn, prof. UR, dr hab. Iwona Kania-Kłosok, prof. UR, dr hab. Bartosz Piechowicz, prof. UR, dr inż. Joanna Kisała, dr Mateusz Wolanin, dr Natalia Tańska, mgr Aleksandra Kuta, mgr Martyna Materowska, mgr Iryna Miedviedieva, mgr Michał Tuchowski oraz studentki Aleksandra Wąsowicz (studentka biologii) i Iryna Vasiur (studentka Instytutu Sztuk Pięknych).

Zwiedzający mieli możliwość oglądnąć ul pokazowy, który dzięki przeźroczystym ścianom służy do demonstracji pracy pszczelej rodziny, porozmawiać na temat pszczół oraz pszczelarstwa z prof. Piechowiczem. Dowiedzieć się jak widzą świat pszczoły z dr. inż. Kisałą. Poznać podstawowe metody połowu owadów z wykorzystaniem siatek i czerpaków entomologicznych, obejrzeć okazy pod mikroskopem oraz gabloty ze zbiorami owadów z mgr Materowską. Ponadto uczestnicy oglądali liście różnych rośliny pod binokularem, obserwowali i opisywali różnice w wyglądzie struktur występujących na liściach różnych gatunków, mogli również własnoręcznie przygotować preparaty mikroskopowe z liści roślin występujących nad Wisłokiem pod czujnym okiem mgr Kuty. Dzięki prof. Kani-Kłosok i mgr. Tuchowskiemu nie zabrakło również świata zwierząt i roślin sprzed milionów lat zatrzymanego w bezruchu. Inkluzje owadów zatopionych w bursztynie bałtyckim i kopalu kolumbijskim pozwoliły na poznanie dokładnej, trójwymiarowej budowy tych organizmów. Oprócz inkluzji na stanowisku znalazły się również różne typy skamieniałości. Uczestnicy mogli obejrzeć budowę i strukturę muszli amonitów, wymarłych głowonogów sprzed 150 mln lat, z czasów, gdy po Ziemi stąpały dinozaury. Jednymi z najcenniejszych okazów były liczące aż 500 mln lat skamieniałości trylobitów. Nie zabrakło też odcisków szkieletów różnych gatunków ryb sprzed 25 mln lat, których okazy pozyskano na stanowiskach w okolicach Rzeszowa. Wśród skamieniałości roślinnych znalazły się skamieniały fragmenty pni drzew, a także charakterystyczne odciski kory należącego do widłaków różnozarodnikowych lepidodendronu, liczącego około 235 mln lat.

Zainteresowani mogli również wziąć udział w naukowych wyprawach „O czym śpiewają ptaki” prowadzonej przez prof. Węgrzyn i prof. Leniowskiego oraz „Wycieczce botanicznej po okolicach rezerwatu przyrody Lisia Góra” prowadzonej przez dr. Wolanina.