Aktualności
Uniwersytet Rzeszowski przystąpił do Podkarpackiej Rady Rektorów Szkół Wyższych
Przedstawiciele uczelni działających w obszarze województwa podkarpackiego powołują do życia Podkarpacką Radę Rektorów Szkół Wyższych.
14 stycznia JM Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego prof. Adam Reich wraz z Rektorami rzeszowskich uczelni wyższych podpisał deklarację przystąpienia do Podkarpackiej Rady Rektorów Szkół Wyższych. Podczas spotkania prezentację m.in. dot. planowanych projektów i inicjatyw wygłosiła prof. dr hab. Jolanta Szempruch, Prorektor ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej
Podkarpacka Rada Rektorów Szkół Wyższych, skupia przedstawicieli uczelni wyższych funkcjonujących w regionie. Celem powołania tej inicjatywy jest nie tylko integracja środowiska akademickiego, ale także wzmacnianie roli uczelni w tworzeniu innowacyjnych rozwiązań oraz budowaniu silnej tożsamości regionu na mapie naukowej Polski i Europy.
Podkarpacka Rada Rektorów Szkół Wyższych została utworzona jako jeden z obszarów realizowanego przez Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie projektu, który jest finansowany ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności jako ciało doradcze Marszałka Województwa w kontekście wdrażania, koordynacji i monitorowania Zintegrowanej Strategii Umiejętności 2030 (ZSU 2030) w województwach.
Celem działania Rady jest współpraca w idei zbudowania systemu koordynacji i monitorowania regionalnych działań na rzecz kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie, w tym uczenia się dorosłych.
Założone kompetencje i zadania Rady:
- podejmowanie działań na rzecz rozwoju szkolnictwa wyższego publicznego i niepublicznego w regionie,
- inspirowanie i koordynowanie współpracy szkół wyższych kierowanych przez rektorów - członków PRRSW,
- zaangażowanie szkół wyższych w działania wdrażające Zintegrowaną Strategię Umiejętności (ZSU 2030) w obszarze szkolnictwa wyższego,
- nawiązywanie współpracy przedstawicieli szkół wyższych z kluczowymi pracodawcami regionu, zwłaszcza w obszarze inteligentnych specjalizacji zgodnych z Regionalną Strategią Innowacji (RSI),
- podjęcie zagadnień związanych z modyfikacją programów kształcenia wyższego we współpracy z pracodawcami i instytucjami rynku pracy,
- podejmowanie działań w celu opracowywania standardu staży i praktyk zawodowych we współpracy z pracodawcami,
- podejmowanie działań w celu zminimalizowania rozbieżności między kształceniem a potrzebami rynku pracy,
- podejmowanie działań w celu wspierania uczenia się przez całe życie.
Województwo podkarpackie stoi przed wyzwaniem konieczności wprowadzenia nowych rozwiązań, które umożliwią trwały rozwój oraz dostosowanie do zmieniającej się sytuacji rynkowej. Perspektywa odbudowy i transformacji naszego regionu jest długotrwała, co wymaga systemowego podejścia w tym zakresie.
Rada stanie się forum wymiany poglądów i informacji w kontekście opisanych problemów i będzie miała tym samym możliwość opracowania propozycji konkretnych rozwiązań́, które będą̨ następnie przedkładane administracji samorządowej i rządowej.
Ideą funkcjonowania Rady jest gotowość do dialogu i współpracy z instytucjami samorządowymi, rządowymi oraz rynkiem pracy w zakresie zgłaszania i wdrażania rozwiązań dla działań na rzecz kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie, w tym uczenia się dorosłych.
Szeroki dialog branżowy, w jaki może angażować się Rada, wpłynie na wzmocnienie mechanizmów współpracy mających na celu dalszy rozwój województwa podkarpackiego.
fot. Michał Święcicki