Archeolodzy z UR kontynuują prace w Orłach i Hnatkowicach: prehistoryczne artefakty i wyjątkowe znaleziska

Od kilku tygodni naukowcy z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego (IA UR) prowadzą intensywne prace wykopaliskowe na wyjątkowych stanowiskach prehistorycznych w Orłach i Hnatkowicach, w powiecie przemyskim. Tegoroczne badania są kontynuacją prac z poprzedniego roku i początku bieżącego. Już na wczesnym etapie tegorocznych wykopalisk odkryto niezwykle cenne artefakty.

W ramach bieżących działań badawczych archeolodzy z IA UR kontynuują systematyczne prace na terenie Wysoczyzny Kańczuckiej. Region ten, położony na pograniczu południowo-wschodniej Polski i zachodniej Ukrainy, uchodzi za jedno z najbardziej obiecujących miejsc dla badań archeologicznych.

– Znając dotychczasowe sukcesy naszych prac na tym obszarze, nie mieliśmy wątpliwości co do konieczności wyznaczenia kolejnych ambitnych celów. Badania, prowadzone równocześnie na dwóch stanowiskach w Orłach i Hnatkowicach, już przyniosły spektakularne rezultaty – mówi dr Dariusz Król z IA UR. – Odkryliśmy między innymi efektowne narzędzia krzemienne oraz bogato zdobione naczynia ceramiczne sprzed około 5,5 tysiąca lat, które znaleźliśmy w dużej jamie zasobowej. Zabytki te związane są z eneolityczną kulturą pucharów lejkowatych. Dodatkowo odkryto szczątki organiczne, które dostarczają nam cennych informacji o gospodarce i środowisku tamtego okresu.

Badania skupiają się na rozpoznaniu pozostałości osadnictwa z IV i III tysiąclecia p.n.e. Oprócz wymiaru naukowego, mają również istotny charakter dydaktyczny. W badaniach uczestniczą absolwenci, doktoranci oraz studenci Instytutu Archeologii UR, w tym: dr Michał Głowacz, mgr Marcin Szpila, Damian Bieniasz, Olga Burzyńska, Marek Kamień, Izabela Kozdrańska, Klaudia Haba, Klaudia Lach, Weronika Sinkiewicz, Michał Wilczek, Olga Wojnarowska i Maciej Zarębski.

– Stanowiska w Orłach i Hnatkowicach stanowią doskonałe miejsce do praktycznej nauki dla naszych studentów. Spotykamy tu różnorodne ślady działalności ludzkiej, nie tylko związane z prehistorią – wyjaśnia dr Król. – Podczas prac natrafiliśmy również na groby z XI-XII wieku oraz pozostałości działań z I wojny światowej. Niestety, te ostatnie często niszczą starsze obiekty archeologiczne, co stanowi pewne wyzwanie, z którym musimy się zmierzyć.

Prace archeologiczne w Orłach i Hnatkowicach potrwają do końca września. Dzięki wsparciu finansowemu Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz pomocy gminy Orły, badania zostaną rozszerzone na kolejne, potencjalnie obiecujące stanowiska.

– Stanowiska te mają doskonałą dokumentację geofizyczną. Badania magnetometryczne, przeprowadzone przez mgr Tomasza Tokarczyka, ujawniły wiele interesujących obiektów, które zamierzamy zweryfikować podczas wykopalisk – dodaje dr Król. – Przed nami kluczowe tygodnie badań.

Archeolodzy z Uniwersytetu Rzeszowskiego planują kontynuację badań w Orłach i Hnatkowicach w kolejnych latach, co daje nadzieję na jeszcze więcej znaczących odkryć.