Publikacja naukowców z Kolegium Nauk Medycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego w prestiżowym czasopiśmie The Lancet

Z wielką radością informujemy, że naukowcy z Kolegium Nauk Medycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego zostali współautorami pracy badawczej opublikowanej w jednym z najbardziej prestiżowych czasopism - The Lancet, którego współczynnik Impact Factor wynosi 98,4.

Dr hab. Justyna Wyszyńska, prof. UR, dr Justyna Leszczak, dr Piotr Matłosz, dr Grzegorz Sobek oraz mgr Rafał Baran są autorami artykuł pt. "General and abdominal adiposity and hypertension in eight world regions: a pooled analysis of 837 population-based studies with 7·5 million participants".

Ważne odkrycia w obszarze zdrowia publicznego

Opublikowane badanie podejmuje ważny temat powiązania między otyłością ogólną i brzuszną a nadciśnieniem tętniczym. Praca obejmuje analizę danych z 837 badań populacyjnych, które objęły aż 7,5 miliona uczestników z ośmiu regionów świata. Wyniki badania wykazały istotne różnice we wskaźnikach otyłości między regionami, co z kolei ma silny wpływ na występowanie nadciśnienia tętniczego.

Znaczenie wyników dla zdrowia globalnego i regionalnego

Odkrycia te mają znaczenie dla strategii prewencji chorób układu krążenia na poziomie globalnym i regionalnym. Identyfikacja regionalnych różnic w relacji między otyłością a nadciśnieniem tętniczym otwiera nowe możliwości dla dostosowania programów zdrowotnych do specyficznych potrzeb lokalnych społeczności. Dzięki temu można skuteczniej przeciwdziałać chorobom związanym z układem krążenia i poprawiać zdrowie publiczne w różnych częściach świata.

Serdecznie gratulujemy dr hab. Justynie Wyszyńskiej, prof. UR, dr Justynie Leszczak, dr. Piotrowi Matłoszowi, dr. Grzegorzowi Sobkowi oraz mgr Rafałowi Baranowi.

Link do publikacji: https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(24)01405-3/fulltext