Publikacja pracowników Kolegium Nauk Medycznych w „Nature" - najbardziej prestiżowym czasopiśmie naukowym

Jest nam bardzo miło poinformować, że wyniki badań prowadzonych przez pracowników Kolegium Nauk Medycznych zostały opublikowane w jednym z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych - NATURE. Autorzy reprezentują Instytut Nauk o Kulturze Fizycznej - dr Piotr Matłosz, Instytut Nauk o Zdrowiu: dr Joanna Baran, dr Rafał Baran, dr Anna Bartosiewicz, dr Ewelina Czenczek-Lewandowska, dr hab. inż. Katarzyna Dereń, prof. UR, dr Justyna Leszczak, dr Edyta Łuszczki, dr Grzegorz Sobek, dr Aneta Weres, dr hab. Justyna Wyszyńska, prof. UR oraz Instytut Nauk Medycznych - prof. dr hab. n. med. Artur Mazur.

Pracownicy Kolegium Nauk Medycznych współpracując z międzynarodową siecią naukowców „NCD Risk Factor Collaboration” reprezentują Uniwersytet Rzeszowski w publikacji pod tytułem: Diminishing benefits of urban living for children and adolescents’ growth and development. (link do materiału - https://doi.org/10.1038/s41586-023-05772-8).

Autorzy w powyższej publikacji zestawiają oraz analizują wyniki 2 325 projektów badań populacyjnych przeprowadzonych w latach 1990-2020. W artykule przeanalizowano wyniki pomiarów wysokości i masy ciała oraz wskaźnika BMI ponad 71 milionów dzieci i młodzieży w wieku 5- 19 lat mieszkających w środowiskach miejskich i wiejskich z 200 krajów reprezentujących wszystkie kontynenty.

Obecność pracowników Uniwersytetu Rzeszowskiego w prestiżowych publikacjach będących wynikiem prowadzenia aktualnych i ważnych badań o zasięgu globalnym jest potwierdzeniem efektywności realizowanej polityki naukowej.

Serdecznie gratulujemy autorom i życzymy kolejnych sukcesów.