Archeolodzy z Uniwersytetu Rzeszowskiego autorami wystawy "Grodzisko w Chotyńcu. Zachodnia brama Scytii" prezentowanej w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu

18 marca reprezentacja Instytutu Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego z dumą wzięła udział w uroczystym otwarciu wystawy "Grodzisko w Chotyńcu. Zachodnia brama Scytii" w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu. Na ekspozycji zaprezentowane zostały artefakty odkryte podczas badań archeologicznych w Chotyńcu.

Autorami wystawy są: prof. dr hab. Sylwester Czopek oraz dr hab. Katarzyna Trybała-Zawiślak, prof. UR z Instytutu Archeologii.

Na ekspozycji zaprezentowano ponad 100 zabytków pochodzących z grodziska scytyjskiego (VII – V w. p.n.e.), w tym prawie kompletną, zrekonstruowaną grecką amforę na wino z warsztatu Klazomenai.

W latach 2013-2016 archeolodzy z Instytutu Archeologii UR przeprowadzili na stanowisku archeologicznym w Chotyńcu badania powierzchniowe i sondażowe. Ich celem było rozpoznanie chronologii istniejącego w tym miejscu grodziska. Wynikiem tych badań  było odkrycie wielkiego grodziska kultury scytyjskiej. Prace archeologiczne kontynuowano w 2017 roku i wówczas odkryto tzw. zolnik oraz jedyną w Polsce amforę grecką, która stała się znakiem rozpoznawczym ekspedycji chotynieckiej. Więcej informacji o odkryciu w Chotyńcu.

Wystawę można podziwiać w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu do 1 września 2024 r. Organizatorzy wystawy zapewniają, że na tegorocznej edycji „Nocy Muzeów” będzie można zobaczyć również ekspozycję "Grodzisko w Chotyńcu. Zachodnia brama Scytii".

Kuratorem wystawy w MAP jest Pani Magdalena Felis.

Autorem zdjęć przedmiotów eksponowanych na wystawie „Grodzisko w Chotyńcu. Zachodnia brama Scytii” jest Michał Święcicki.

Autorem zdjęć z otwarcia wystawy jest Pani Patrycja Silska, źródło: Muzeum Archeologiczne w Poznaniu