Rozpoczęło się XV Międzynarodowe Sympozjum „PIELĘGNIARSTWO W INTERDYSCYPLINARNEJ OPIECE ZDROWOTNEJ”

W dniach 21-22.09 br., podczas XV Miedzynarodowego Sympozjum Pielęgniarskiego Kolegium Nauk Medycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego gości uczelnie m.in. ze Słowacji, Węgier, Czech i Litwy. Nasza uczelnia przystąpiła do tego wydarzenia w 2010 r., w tym roku obchodzimy jubileuszowe spotkanie. Celem konferencji jest szerzenie wiedzy i dzielenie się doświadczeniem na temat nowych rozwiązań w interdyscyplinarnym podejściu do zawodu. Tematyka konferencji podzielona jest na kilkanaście paneli, dodatkowo uczestnicy mają okazję wziąć udział w specjalnie przygotowanych warsztatach.

The 15th International Symposium "NURSING IN INTERDISCIPLINARY HEALTH CARE"

The College of Medical Sciences of the University of Rzeszów hosted universities i.e. from Slovakia, Hungary, the Czech Republic and Lithuania during the 15th International Nursing Symposium on September 21-22, 2023. Our university has been participating in this event since 2010, and this year we are celebrating the 15th anniversary of our scientific meetings. The conference aims to spread knowledge and share experience on new solutions in an interdisciplinary perspective on the nursing profession. The conference was divided into several panels, and the participants also had the opportunity to take part in special workshops.