Spotkanie władz Uniwersytetu Rzeszowskiego i Politechniki Rzeszowskiej z parlamentarzystami Podkarpacia

W dniu 17 września 2024 roku, na zaproszenie JM Rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego, prof. dra hab. n. med. Adama Reicha, oraz JM Rektora Politechniki Rzeszowskiej, prof. dra hab. inż. Piotra Koszelnika, odbyło się spotkanie parlamentarzystów Podkarpacia z władzami uczelni. Wydarzenie miało miejsce w Sali Senatu Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Głównym celem spotkania było omówienie możliwości współpracy między uczelniami a parlamentarzystami w zakresie kluczowych inicjatyw naukowych i edukacyjnych, które mają przyczynić się do dalszego rozwoju regionu Podkarpacia.

W trakcie dyskusji poruszono szereg istotnych tematów, w tym:

• Utworzenie Forum Uczelni Wyższych na Podkarpaciu – platformy mającej na celu zacieśnienie współpracy między uczelniami regionu.
  • Rola uczelni w ograniczaniu odpływu młodzieży z Podkarpacia – podkreślono konieczność zatrzymania młodych talentów w regionie poprzez atrakcyjne kierunki studiów oraz inicjatywy wspierające rozwój zawodowy absolwentów.
  • Programy wspierania kierunków kluczowych dla gospodarki – omówiono potrzebę dostosowania oferty edukacyjnej do dynamicznie zmieniających się potrzeb rynku pracy.
  • Wyzwania związane z napływem studentów zagranicznych – szczególnie w kontekście trwającego konfliktu zbrojnego na Ukrainie.
  • Niezbędne inwestycje infrastrukturalne – w tym budowa Szpitala Uniwersyteckiego i Centrum Cyberbezpieczeństwa Politechniki Rzeszowskiej.

Spotkanie miało charakter konstruktywnej debaty, w której parlamentarzyści wyrazili swoje wsparcie dla inicjatyw uczelni.

Na zakończenie spotkania uczestnicy podkreślili wagę współpracy między instytucjami naukowymi a przedstawicielami władzy ustawodawczej, która może przyczynić się do efektywniejszej realizacji wspólnych celów i wzmocnienia pozycji akademickiej Podkarpacia.

fot. Michał Święcicki