Student Uniwersytetu Rzeszowskiego mistrzem świata w szachach klasycznych!

Student Uniwersytetu Rzeszowskiego Miłosz Szpar okazał się najlepszy podczas rozgrywanych w dniach 23.06-01.07.2024 w Entebbe (Uganda) Akademickich Mistrzostwach Świata!

Miłosz Szpar - szachista, mistrz międzynarodowy

Miłosz Szpar jest studentem I roku kierunku wychowanie fizyczne. W szachy gra od najmłodszych lat, realizuje się rownież jako YouTuber, tworząc treści związane z tematyką szachową. Pan Miłosz Uniwersytet Rzeszowski reprezentował już dwa razy na Akademickich Mistrzostwach Polski, zdobywając zarówno medale indywidualne jak i przyczyniając się do zdobycia medali drużynowych. Być może w przyszłości zostanie jednym z arcymistrzów.

Udział w zawodach szachowych zaczął od startu w turnieju szachowym w 2010 w Polanicy-Zdroju, gdzie zajął 1. miejsce. Zdobył medal mistrzostw Polski juniorów: złoty w 2020 w Szklarskiej Porębie (do 18 lat). Był medalistą mistrzostw Polski juniorów w szachach szybkich (w tym trzykrotnie mistrzem Polski: Warszawa 2010 – do lat 8, Warszawa 2012 – do lat 10 i Rzeszów 2018 – do lat 18) oraz sześciokrotnym medalistą mistrzostw Polski juniorów w szachach błyskawicznych (w tym mistrzem Polski: Warszawa 2010 – do lat 8 i Warszawa 2012 – do lat 10). Reprezentował Polskę na mistrzostwach świata juniorów (1 raz) oraz mistrzostwach Europy juniorów (4 razy), najlepszy wynik uzyskując w 2018 w Porto Karas (20. m. na MŚJ do 16 lat). Dwukrotnie zwyciężał w turniejach: 2010 w Polanicy-Zdroju i 2020 w Pokrzywnej (Puchar Gór Opawskich, turniej open), razem z Robertem Tustanowskim.

Opiekunem sekcji szachowej AZS Uniwersytet Rzeszowski jest Dyrektor Studium Wychowania i Rekreacji Miłosz Szczudło.

Gratulacje!