Aktualności

Student UR Piotr Kotyla po raz trzeci mistrzem Akademickich Mistrzostw Polski w ergometrze wioślarskim

Piotr Kotyla, student Uniwersytetu Rzeszowskiego, po raz trzeci z rzędu zdobył złoty medal Akademickich Mistrzostw Polski w ergometrze wioślarskim

W niedzielę 16 kwietnia 2023 roku odbyły się Akademickie Mistrzostwa Polski w Ergometrze Wioślarskim, których gospodarzem była Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie.

Zawodnicy rywalizowali na dystansie 1000 metrów, podzielonym na serie po dwanaście osób, zgodnie z wcześniej zadeklarowanymi czasami. Wystartowało blisko 600 osób z 55 uczelni. Tradycyjnie zawody rozgrywane były w kategoriach lekkiej i open, a uczestnicy ruszali seriami.

W drużynie męskiej Uniwersytetu Rzeszowskiego wystartowali Piotr Kotyla, Bartłomiej Paczkowski, Karol Płaziak, Maciej Tomaszewski, Mateusz Pyrak, Michał Watrak, Piotr Świeczka oraz trener Miłosz Szczudło.

Startujący w kategorii open Piotr Kotyla zapisał się na kartach historii Akademickich Mistrzostw Polski. Do tej pory żaden z panów nie wywalczył złotego medalu na ergometrze trzy razu z rzędu.

– Moja taktyka jest niezmienna od trzech lat. Faktycznie, byłem czwarty, ale wiedziałem, że wszystko zaczyna się po 600 metrze, bo wtedy jest taka „ściana”. Ja znam swój organizm i wiem, jak to przezwyciężyć. Na ostatnich 300 metrach pognałem do samej mety. Nie spodziewałem się jednak takiego wyniku. Chciałem pobić swój rekord z zeszłego roku i plan był taki, by urwać z tego z pół sekundy, ale to, co się wydarzyło, to sam nie wiem. Może mam jakiś mocniejszy ergometr w domu – mówił po wyścigu szczęśliwy i zmęczony Kotyla.

Piotr Kotyla po raz trzeci z rzędu obronił tytuł mistrza i zdobył złoto w kategorii OPEN, uzyskując czas 2:44,4. Bartłomiej Paczkowski kolejny raz finiszował tuż za nim, zdobywając brązowy medal z wynikiem 2:47,0. Niestety, cała drużyna męska nie zdołała obronić tytułu mistrza w pionie Uniwersytetów, który zdobyli w poprzednich latach.

W zawodach zaprezentowały się także studentki Uniwersytetu Rzeszowskiego: Agata Sikorska, Aleksandra Zajdel, Magdalena Smycz, Elwira Drąg, Martyna Klepacz i Anna Trąd. Większość z nich debiutowała. Dziewczyny pokazały duży potencjał i wierzymy, że w kolejnym roku osiągną jeszcze lepsze wyniki.

W sobotę 15 kwietnia 2023 po raz pierwszy w historii odbyły się zawody o Puchar AZS osad wioślarskich na dystansie 500 metrów. Drużyna Uniwersytetu Rzeszowskiego zaprezentowała się bardzo dobrze i zajęła piąte miejsce w klasyfikacji generalnej.