Aktualności
Tytuł profesora nauk ścisłych i przyrodniczych dla dr hab. Iwony Kani-Kłosok
Mamy zaszczyt poinformować, że decyzją Prezydenta RP tytuł profesora nauk ścisłych i przyrodniczych w dziedzinie nauki biologiczne otrzymała dr hab. Iwona Kania-Kłosok z Wydziału Biologii i Ochrony Przyrody Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Prof. Iwona Kania-Kłosok, biolog, entomolog, paleoentomolog, prowadzi badania naukowe w zakresie taksonomii i filogenezy, zajmuje się ewolucją, paleobioróżnorodnością, paleoekologią oraz paleobiogeografią owadów ze szczególnym uwzględnieniem fosylnych muchówek (grupy Tipulomorpha i Anisopodomorpha) zachowanych w różnowiekowych żywicach kopalnych, jak również w postaci odcisków w skałach osadowych od triasu po neogen. Jest autorem i współautorem licznych publikacji naukowych, które ukazały się w prestiżowych czasopismach oraz dwóch monografii.
Prowadziła badania w jednostkach naukowych w kraju i za granicą, m.in. we Francji, Hiszpanii, Niemczech, Szwajcarii. Wygłaszała wykłady na konferencjach krajowych i międzynarodowych, m.in. w Chinach, Niemczech, Republice Dominikany, Libanie. Współpracuje z naukowcami z ośrodków naukowych w kraju (PAN Kraków; Uniwersytet Śląski; Uniwersytet Gdański) i za granicą (Hiszpania, Francja, Chiny, Wielka Brytania). Uczestniczyła i nadal uczestniczy w pracach kilku zespołów badawczych, w tym międzynarodowych, realizujących projekty finansowane w ramach konkursów krajowych (NCN), jak i zagranicznych (program FEDER), obejmujących interdyscyplinarne i międzynarodowe grupy specjalistów (15 krajów), realizowane w ramach tematyki dotyczącej nie tylko aspektów paleozoologicznych, ale również geologicznych, paleoekologicznych w kontekście zmian globalnych, jak projekt ‘Cretaceous Resin Event: Global bioevent of massive resin production of the initial diversification of modern forest ecosystems’). Koordynowała również międzynarodowy projekt ‘Insects in the Lower Cretaceous Lebanese amber - their taxonomy, palaeobiodiversity and evolution’.
W latach 2013-2024 była członkiem Zarządu Międzynarodowego Towarzystwa Paleoentomologicznego (International Palaeoentomological Society IPS). Jest redaktorem czasopisma Palaeoentomology wydawanego przez Magnolia Press (Auckland, Nowa Zelandia), od 2018 r. członkiem Międzynarodowej Rady Naukowej czasopisma Annals of the Upper Silesian Museum in Bytom, Entomology. Do tej pory wypromowała trzech doktorantów, kilkunastu magistrantów i licencjuszy. Była recenzentem w kilku przewodach doktorskich, członkiem komisji w postępowaniach habilitacyjnych.