Uroczystość wręczenia dyplomów licencjata i nadania symbolu czepka pielęgniarskiego absolwentom pielęgniarstwa w Uniwersytecie Rzeszowskim

Uroczystość wręczenia dyplomów licencjata i nadania symbolu czepka pielęgniarskiego absolwentom pielęgniarstwa w Uniwersytecie Rzeszowskim

51 absolwentów i absolwentek kierunku pielęgniarstwo realizowanego w Uniwersytecie Rzeszowskim odebrało swoje dyplomy licencjata (I stopień).

19 lipca 2024 r., odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów licencjata absolwentom kierunku pielęgniarstwo realizowanego w Kolegium Nauk Medycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Uniwersytet Rzeszowski od 2003 roku kształci studentów na kierunku pielęgniarstwo. Pierwsi absolwenci tego kierunku opuścili mury Uniwersytetu Rzeszowskiego w 2007 roku. Od początku powstania kierunku naszą Alma Mater opuściło już ponad 4 tysiące absolwentów tego kierunku. W tym roku mury uczelni opuszcza łącznie 126 absolwentów pielęgniarstwa (I i II stopnia).

Piąte dyplomatorium w historii Uczelni

Uroczystość wręczenia dyplomów i nadania symbolu czepka pielęgniarskiego absolwentom I stopnia, kierunku pielęgniarstwo pierwszy raz obchodziliśmy w 2020 roku, od tego czasu czepkowanie absolwentów pielęgniarstwa wpisało się w tradycję świąt uniwersyteckich. W tym roku uroczystość dyplomatorium kierunku pielęgniarstwo obchodziliśmy po raz piąty.

Najważniejszym momentem ceremonii było symboliczne nałożenie czepków na głowy absolwentów. Czepki zakładane są przez doświadczonych wykładowców, a także przez osoby piastujące ważne funkcje w pionie pielęgniarskim, co symbolizuje przekazanie wiedzy i tradycji zawodowych. Po nałożeniu czepków, absolwenci złożyli przysięgę pielęgniarską, zobowiązując się do przestrzegania etyki zawodowej, dbania o pacjentów oraz ciągłego doskonalenia swoich umiejętności.

Tradycja

Czepkowanie to szczególny moment w życiu każdej przyszłej pielęgniarki i pielęgniarza. Symboliczne nałożenie czepka podkreśla gotowość absolwenta do podjęcia pracy w tym zawodzie. Tradycja została zapoczątkowana w 1911 roku, a obowiązek noszenia czepków trwał do 1990 roku.

Podczas uroczystości absolwenci otrzymali symboliczny czepek pielęgniarski i uroczyście złożyli przyrzeczenie, tym samym oficjalnie dołączyli do społeczności pielęgniarskiej deklarując świadomość obowiązków zawodowych.

Absolwentom życzymy satysfakcji z wykonywanego zawodu oraz spełnienia na każdej płaszczyźnie życia.

Fot. Michał Święcicki