Urodzinowy koncert w Instytucie Muzyki UR

Autor: Grzegorz Oliwa

Koncert, który odbył się 4. czerwca, zorganizowany został w ramach obchodów Święta Uniwersytetu Rzeszowskiego, z okazji jego powołania w dniu 7 czerwca 2001 roku, zatem w tym roku to 23 urodziny naszej Alma Mater. Obok wielu uroczystości, ten koncert był wyrazem radości z możliwości kształcenia artystycznego na poziomie akademickim, tak ważnym dla pełnego rozwoju homo sentiens. Wydarzenie przygotowane przez pracowników i studentów Instytutu Muzyki UR spotkało się z niezwykle dużym zainteresowaniem nie tylko mieszkańców Rzeszowa i społeczności akademickiej, ale także gości z wielu podkarpackich miejscowości, co może świadczyć o znaczącej roli Uniwersytetu, jako ośrodka naukowego i kulturotwórczego. Ten wyjątkowy wieczór w Instytucie Muzyki zechcieli także spędzić:
  • dr hab. Agnieszka Myszka prof. UR, Dziekan Kolegium Nauk Humanistycznych
  • dr. hab. Mirosław Dymon, prof. UR, Dyrektor Instytutu Muzyki
  • prof. dr. hab. Janusz Pasterski, Dyrektor Instytutu Polonistyki i Dziennikarstwa
Zapewne dodatkowym bodźcem za porzuceniem domowego zacisza w burzliwy, wtorkowy wieczór był fakt, że prowadzącym koncert był aktor, piosenkarz, redaktor Radia Nowy Świat, prowadzący audycję „Zamach na dziesiątą muzę” – Zbigniew Zamachowski. Dzielił się on ze słuchaczami najistotniejszymi informacjami związanymi z prezentowanymi utworami, o wyborze których do „Koncertu muzyki filmowej” decydował jeden z trzech argumentów: przynależność filmu do tzw. Podkarpackiego Szlaku Filmowego, polski akcent w powstaniu filmu lub utwór z filmu nagrodzonego nagrodą Amerykańskiej Akademii Filmowej. Zabrzmiały więc utwory twórców rzeszowskich: Tadeusza Nalepy Poszłabym za Tobą czy Wojciecha Kilara Wokaliza z filmu Dziewiąte wrota, a także Krzysztofa Komedy Nim wstanie dzień i Krzesimira Dębskiego Rzeka marzeń. W tej grupie utworów zabrzmiała także Ballada o pancernych (znana także jako Deszcze niespokojne), piosenka Agnieszki Osieckiej i Adama Walacińskiego z polskiego serialu telewizyjnego Czterej pancerni i pies, brawurowo wykonana przez Zbigniewa Zamachowskiego. Wśród amerykańskich produkcji filmowych, w których powstaniu swój wkład mieli polscy operatorzy: Janusz Kamiński czy Andrzej Sekuła oraz aktorka Izabella Skorupko, a także (podobno) koń ze stadniny w Janowie Podlaskim, znalazły się m. in.: Lista Schindlera, Golden Eye, Gladiator czy When You believe. Do wykonania tego niezwykle wymagającego programu, pomysłodawcy koncertu zaprosili znakomitą Orkiestrę Wojskową z Rzeszowa, wprawną ręką prowadzoną przez swoją kapelmistrz, kapitan Agatę Ćwiklak.

Zbiorowe partie wokalne wykonały połączone zespoły: Chór Akademicki Uniwersytetu Rzeszowskiego prowadzony przez Katarzynę Sobas, Chór Gospel Instytutu Muzyki UR prowadzony przez Grzegorza Oliwę oraz Zespół Wokalny przygotowany przez Ewę Siembidę-Jachym. W partiach solowych słuchacze mogli podziwiać Marianę Półtorak – sopran, pełen profesjonalizm wokalistek: Ewy Siembidy-Jachym i Małgorzaty Saraty-Urgoł oraz studentów klasy śpiewu kierunku Jazz i muzyka rozrywkowa. Ten wyjątkowy koncert możliwy był dzięki ogromnemu zaangażowaniu organizacyjnemu pracowników Instytutu Muzyki UR: dr Katarzyny Sobas, mgr Ewy Siembidy-Jachym, prof. Grzegorza Oliwy oraz mgr. Tomasza Jachyma (także autora kilku aranżacji prezentowanych utworów). Niezwykła oprawa świetlna, zastępująca urodzinowe świece, dopełniła niezwykłych i niezapomnianych wrażeń słuchaczy. Korzystając z filmowej terminologii, niech u progu „nowego sezonu” życia Uniwersytetu, wszystko, jak w filmie stanie się możliwe i zakończy happy endem.

Ps. W dniu 06.06., w audycji „Zamach na dziesiątą muzę” Zbigniew Zamachowski z wyraźnym sentymentem wspominał swój pobyt w Instytucie Muzyki UR i z uznaniem wyrażał się o poziomie wykonawczym „Koncertu muzyki filmowej”.

fot. Ewelina Stępień