Wystawa "Przestrzenie Wyobraźni" w Galerii Wydziału Sztuki UR

Serdecznie zapraszamy na wernisaż najnowszej wystawy pt. "Przestrzenie Wyobraźni" w rzeszowskiej Galerii Wydziału Sztuki UR,

w czwartek - 21.02 br.

o godzinie 17:00

Wystawa "Przestrzenie Wyobraźni" w Galerii Wydziału Sztuki UR

&

Projekt
Legendy Rzeszowskie Marka Czarnoty w ilustracjach pracowników
i studentów Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego

Projekt przygotowany przez:
  Dorota Sankowska, prof. UR
  mgr Aneta Suslinnikow
  mgr Natalia Łach

Wszelkich informacji związanych z tym projektem udziela Pani prof. UR Dorota Jajko-Sankowska /loft@poczta.onet.pl

SUREN VARDANIAN
Urodził się w roku 1965 w Kirowakanie w Armenii. Po ukończeniu szkoły średniej rozpoczął studia ekonomiczne w Erywaniu, które później porzucił i – za namową lwowskich przyjaciół – wyjechał do Lwowa, by studiować na Wydziale Grafiki Książkowej w Akademii Drukarstwa. Już podczas studiów zaczął robić wystawy w Polsce. W 1992 roku wyjechał ponownie, by otworzyć kolejną wystawę, we Wrocławiu – i został w Polsce do dziś. Studiów we Lwowie nie ukończył, ale zaczął pracować czynnie jako ilustrator.

Zajmował się najpierw ilustracją użytkową i liternictwem na potrzeby reklamy, jakiś czas pracował dla animacji i gier komputerowych, później przeszedł do ilustrowania książek. Na koncie ma ponad 100 publikacji,
w tym trylogię o Panu Kleksie J. Brzechwy, ilustracje do książek Tuwima, Sztaudyngiera, Chotomskiej i innych, współczesnych polskich autorów; Berensewicza, Niemyckiego, jak rownież klasyków światowej literatur; braci Grimm, Poego, Twain’a, Swift’a, książek o Sherlocku Holmsie, Pinokio i wielu innych. W ostatnich latach zilustrował także książki Agnieszki Chylińskiej.

Nawiązał też współpracę z ormiańskimi wydawcami i zilustrował kilka książek w języku ormiańskim. Obecnie pracuje nad okładkami e-booków z klasyką ormiańskiej literatury. Dla wydawcy z Armenii opracowuje również ilustracje do Alicji w krainie czarów. Część ilustracji z tego cyklu do której została przedstawiona na wystawie w Brzesku, zatytułowanej Alicja w krainie czarów według Salvadora Dali i Surena Vardaniana. Na wystawie prace te były pokazane razem z litografiami Salvadora Dali.

Artysta, od wielu lat aktywnie bierze udział w plenerach razem z twórcami z innych krajów w Polsce i na Słowacji. W roku 2005, staraniem Rzeszowskiego Towarzystwa Ormiańskiego, została w Rzeszowie odsłonięta tablica pamiątkowa, wykonana według projektu Surena Vardaniana, ku czci Ormian polskich, a także z okazji obchodów 90-lecia ludobójstwa Ormian i rocznicy powstania alfabetu ormiańskiego.

Suren Vardanian, od kilku lat, pracuje nad projektem Ormiański Lwów, którego owocem stały się wystawy fotograficzne w Rzeszowie oraz Przemyślu,     a także duża wystawa w Pałacu Sztuki we Lwowie (maj 2017 r.), gdzie zaprezentował fotografie oraz grafikę połączoną z kaligrafią. Miał liczne wystawy indywidualne, przedstawiające rysunek, malarstwo, fotografię, ilustracje do książek; m.in. w Rzeszowie, Legnicy, Wrocławiu, Tarnowie, Brzesku, Bielsku-Białej, Przemyślu, Lwowie, Starej Lubovni na Słowacji. Bierze udział w zbiorowych wystawach w Polsce ( Myślenicach, Rybniku, Rzeszowie, Bielsku-Białej, Tuchowie, Orońsku i innych), na Słowacji (Koszycach , Medzylaborcach /muzeum A.Warhola /, Starej Lubovni i innyvh), Kanadzie (corocznych wystawach sztuki miniaturowej /wyróżnienia w r. 1989 i 1993 , lll nagroda w kategorii rysunku w r. 1994 ).

...............................
Projekt

Naszym pierwotnym zamierzeniem było stworzenie możliwości współpracy pedagogów uprawiających różne dziedziny sztuki, pracujących na jednym wydziale oraz włączenie do projektu studentów realizujących programowy przedmiot – Media Rysunkowe. Dobrą formą takiego współdziałania artystów są wydawnictwa katalogowe, jednak dotyczą one rzeczy lub obiektów, które już powstały, albo są rodzajem dokumentacji działań artystycznych. Chcąc ożywić tę sytuację, bądź zależność, postanowiłyśmy skupić artystów w projekcie, który powstaje z bieżącego działania. Książka pt. Podania, legendy i opowieści z Rzeszowa i okolic. Marek Czarnota, wyd. II z 2009 roku podsunęła nam myśl o połączeniu tekstu i obrazu – ilustracji, których autorami byliby artyści
i studenci. I tak powstała grupa twórców – ilustratorów. Sięgnięcie po tę pozycję wydało nam się najprostszym pomysłem z racji, iż uczelnia jest ściśle związana z miastem i jego tradycją, ważne jest również to, że część autorów to rzeszowianie, więc źródło literackie wydało nam się zasadne.
Album prezentowany na wystawie to efekt naszej wspólnej pracy; pracy ilustratorów, projektantów oraz wydawców. Koncepcja oprawy należy do Oficyny Wydawniczej Zimowit. Do tej pory zostały wydane egzemplarze promocyjne i autorskie, mamy jednak nadzieję, że przy udziale wielu stron album będzie dostępny dla szerokiego grona odbiorców.
Album pt. Legendy Rzeszowskie Marka Czarnoty w ilustracjach pracowników i studentów Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego jest realizacją projektu badawczego, przeprowadzonego w roku akademickim 2016/17, w którym wzięło udział 33 osoby.

Projekt przygotowany przez:
Dr hab. Dorota Sankowska, prof. UR