Aktualności
Zarządzenie w sprawie zmian w organizacji roku akademickiego 2019/2020 na Uniwersytecie Rzeszowskim oraz ustalenia szczegółowych zasad zakończenia semestru letniego 2019/2020
Zarządzenie nr 61/2020
Rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego
z dnia 29 maja 2020 roku
w sprawie zmian w organizacji roku akademickiego 2019/2020
na Uniwersytecie Rzeszowskim oraz ustalenia szczegółowych zasad
zakończenia semestru letniego 2019/2020
Na podstawie art. 79 ust. 7 ustawy z dnia 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (Dz. U. z 2020 r., poz. 695 ze zm.) oraz art. 23 ust. 2 i art. 76a ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce
(tj. Dz. U. z 2020 r., poz. 85 z późn. zm.) w związku z Rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 21 maja 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania niektórych podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem
i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. z 2020 r., poz. 911) oraz § 19 ust. 2 Regulaminu studiów na Uniwersytecie Rzeszowskim stanowiącego załącznik do Uchwały nr 450/05/2019 Senatu Uniwersytetu Rzeszowskiego z dnia 30 maja 2019 r., zarządzam, co następuje:
§ 1
- W § 1 ust. 1 zarządzenia nr 37/2019 Rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego z dnia
27 czerwca 2019 r. w sprawie organizacji roku akademickiego 2019-2020, wprowadza się zmianę w części dotyczącej organizacji semestru letniego, w brzmieniu:
SEMESTR LETNI |
24.02.2020 r. – 30.09.2020 r. |
|
zajęcia dydaktyczne |
24.02.2020 r. – 8.04.2020 r. |
|
przerwa świąteczna |
9.04.2020 r. – 15.04.2020 r. |
|
zajęcia dydaktyczne cd. |
zajęcia dydaktyczne realizowane w formie zdalnej |
zajęcia dydaktyczne realizowane w bezpośrednim kontakcie* |
16.04.2020 r. – 14.06.2020 r. |
1.06.2020 r. – 28.06.2020 |
|
sesja egzaminacyjna podstawowa |
15.06.2020 r. – 5.07.2020 r. |
29.06.2020 r. – 19.07.2020 r. |
przerwa wakacyjna |
6.07.2020 r. – 30.09.2020 r. |
20.07.2020 r. – 30.09.2020 r. |
sesja egzaminacyjna poprawkowa |
31.08.2020 r. – 13.09.2020 r. |
|
decyzje dotyczące zakończenia roku akademickiego 2019/2020 |
14.09.2020 – 30.09.2020 r. |
* zajęcia dydaktyczne, które dla osiągnięcia przez studenta wszystkich efektów uczenia się, wymagają kontaktu bezpośredniego (wymagają fizycznej obecności w obiektach UR i wykorzystywania znajdującej się tam aparatury oraz wyposażenia)
- Pozostałe postanowienia zarządzenia nr 37/2019 Rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego z dnia 27 czerwca 2019 r. w sprawie organizacji roku akademickiego 2019-2020 pozostają bez zmian.
§ 2
- Z zastrzeżeniem ust. 2, zajęcia dydaktyczne na Uniwersytecie Rzeszowskim odbywają się z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość (w formie zdalnej).
- Zajęcia, które dla osiągnięcia przez studenta wszystkich efektów uczenia się, wymagają kontaktu bezpośredniego (wymagają fizycznej obecności w obiektach UR i wykorzystywania znajdującej się tam aparatury i wyposażenia) prowadzone są tylko w przypadku kierunków studiów realizowanych przez Kolegium Nauk Medycznych, Kolegium Nauk Przyrodniczych oraz na kierunkach artystycznych – za zgodą dziekana kolegium, zgodnie z harmonogramami ustalonymi przez dziekanów kolegiów, w porozumieniu z kierownikami kierunków.
- Harmonogramy, o których mowa w ust. 2, powinny być przygotowane w sposób zapewniający przestrzeganie reguł sanitarnych zarówno w trakcie trwania zajęć, jak i przerw pomiędzy nimi.
- Harmonogramy, o których mowa w ust. 2, dziekani kolegiów podadzą do wiadomości studentów w terminie do 7 dni od dnia wejścia w życie niniejszego zarządzenia.
§ 3
- Decyzję o zaliczeniu praktyki zawodowej zaplanowanej do realizacji w semestrze letnim 2019/2020 i sposobie uzupełnienia brakujących efektów uczenia się wynikających z praktyki podejmuje koordynator praktyki w porozumieniu z dziekanem kolegium.
- Zaliczenie praktyki może odbywać się na podstawie dzienników praktyk dostarczonych drogą elektroniczną.
- Dopuszcza się możliwość skrócenie czasu trwania praktyk zawodowych poprzez osiągnięcie przewidzianych dla niej efektów uczenia się w alternatywny w sposób (np. przez przeprowadzenie zajęć w formie ćwiczeń, projektów lub laboratoriów np. symulacji w sposób zdalny), o ile obowiązujące dla kierunku standardy kształcenia nie stanowią inaczej.
- Praktyka zawodowa, która nie może być zrealizowania z przyczyn niezależnych od studenta oraz Uczelni w związku z zapobieganiem rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2, powinna być zrealizowana niezwłocznie po ustaniu przyczyny, o której mowa wyżej, nawet jeśli wymaga to przeniesienia jej realizacji na kolejny semestr i nie wpływa to na cykl kształcenia studenta.
- Przepis § 3 ust. 1-4 stosuje się odpowiednio do innych form kształcenia praktycznego określonych programem studiów.
§ 4
- Zaliczenia oraz egzaminy w semestrze letnim w roku akademickim 2019/2020 odbywają się z wykorzystaniem technologii informatycznych zapewniających kontrolę przebiegu weryfikacji osiągniętych efektów uczenia się oraz jego rejestrację, z zastrzeżeniem ust. 2.
- Zaliczenia oraz egzaminy w semestrze letnim w roku akademickim 2019/2020 mogą odbywać się w formie kontaktu bezpośredniego tylko w przypadku kierunków studiów realizowanych przez Kolegium Nauk Medycznych, Kolegium Nauk Przyrodniczych oraz na kierunkach artystycznych – za zgodą dziekana kolegium, gdy dla prawidłowej weryfikacji efektów uczenia się niezbędna jest fizyczna obecność studenta w obiektach UR, przy wykorzystaniu znajdującej się tam aparatury lub wyposażenia.
- Na co najmniej 2 tygodnie przed rozpoczęciem sesji egzaminacyjnej, prowadzący zajęcia jest zobowiązany do przedstawienia dziekanowi kolegium informacji o formie i terminie przeprowadzenia zaliczenia lub egzaminu oraz podania jej do wiadomości studentów.
- Zaliczenia i egzaminy przeprowadzane w formie kontaktu bezpośredniego powinny być przygotowane w sposób zapewniający przestrzeganie reguł sanitarnych zarówno w trakcie ich trwania, jak i przerw pomiędzy nimi.
- W przypadku odmowy udziału w zaliczeniu lub egzaminie przeprowadzanym w formie kontaktu bezpośredniego, na uzasadniony sytuacją epidemiczną wniosek studenta, należy umożliwić mu przystąpienie do zaliczenia lub egzaminu w terminie późniejszym, niezwłocznie po ustaniu przyczyny uzasadniającej wniosek, w drodze przywrócenia terminu.
- Szczegółowe zasady weryfikacji osiągniętych efektów uczenia się określonych w programie studiów poza siedzibą Uniwersytetu Rzeszowskiego z wykorzystaniem technologii informatycznych zapewniających kontrolę ich przebiegu i rejestrację określa zarządzenie nr 52/2020 Rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego z dnia 14 maja 2020 r.
- Do przeprowadzania egzaminów lub zaliczeń w formie zdalnej wykorzystuje się usługi pakietu Office 365 udostępnione przez Uniwersytet Rzeszowski, w tym w szczególności aplikację MS Teams.
- Dziekan kolegium może wystąpić do Prorektora ds. Studenckich i Kształcenia z wnioskiem o wykorzystanie narzędzia informatycznego, zapewniającego kontrolę przebiegu zaliczenia i egzaminu oraz jego rejestrację, innego niż wymieniony w ust. 7, pod warunkiem uzyskania pozytywnej opinii Uniwersyteckiego Centrum Kształcenia na Odległość i Inspektora Ochrony Danych Uniwersytetu Rzeszowskiego.
- Zasady przeprowadzania zaliczeń lub egzaminów w formie pisemnej z wykorzystaniem technologii informatycznych zapewniających kontrolę ich przebiegu i rejestrację ustala koordynator przedmiotu w uzgodnieniu z kierownikiem kierunku z odpowiednim uwzględnieniem ust. 6.
- Dopuszcza się możliwość przeprowadzenia zaliczenia lub egzaminu w formie zdalnej przy wykorzystaniu przez prowadzącego zajęcia dostępnego w budynkach Uczelni sprzętu informatycznego oraz przy udziale osoby zapewniającej wsparcie techniczne (także innego nauczyciela akademickiego) przy przeprowadzaniu zaliczenia lub egzaminu z wykorzystaniem usługi MS Teams.
§ 5
- Egzaminy dyplomowe mogą być przeprowadzone w formie kontaktu bezpośredniego lub z wykorzystaniem technologii informatycznych zapewniających kontrolę przebiegu weryfikacji osiągniętych efektów uczenia się oraz jego rejestrację.
- Zobowiązuje się prowadzących seminaria dyplomowe na ostatnim roku studiów do ustalenia, w porozumieniu z uczestnikami seminarium, formy przeprowadzenia egzaminu dyplomowego i przekazanie tej informacji niezwłocznie do dziekanatu kolegium w terminie ustalonym przez dziekana kolegium.
- W przypadku, gdy większość studentów przystępujących do obrony złoży oświadczenie o wyrażeniu zgody na przeprowadzenie jej w formie kontaktu bezpośredniego, studentowi, który nie wyrazi takiej zgody, należy umożliwić przystąpienie do egzaminu dyplomowego z wykorzystaniem technologii informatycznych zapewniających kontrolę przebiegu weryfikacji osiągniętych efektów uczenia się oraz jego rejestrację.
- Do przeprowadzania egzaminów dyplomowych w formie zdalnej wykorzystuje się wyłącznie aplikację MS Teams w ramach usługi pakietu Office 365 lub inne narzędzie zapewniające kontrolę przebiegu weryfikacji osiągniętych efektów uczenia się oraz jego rejestrację udostępnione przez Uniwersytet Rzeszowski.
- Szczegółowe warunki przeprowadzania egzaminów dyplomowych określa załącznik nr 1 do niniejszego zarządzenia.
§ 6
Po uzyskaniu zgody dziekana kolegium w porozumieniu z samorządem studentów kolegium dopuszczalne jest przeprowadzenie zaliczeń, egzaminów oraz egzaminów dyplomowych po zakończeniu sesji egzaminacyjnej podstawowej, o ile jest to niezbędne dla prawidłowego i bezpiecznego ich przeprowadzenia z zachowaniem reżimu sanitarnego.
§ 7
- Zobowiązuje się dziekanów kolegiów do organizacji i nadzorowania procesu kształcenia, w szczególności prowadzonego w formie zdalnej oraz przeprowadzania zaliczeń, egzaminów i egzaminów dyplomowych z wykorzystaniem technologii informatycznych zapewniających kontrolę przebiegu weryfikacji osiągniętych efektów uczenia się oraz jego rejestrację.
- W celu zapewnienia komunikacji studentów z dziekanatami, wykorzystuje się drogę elektroniczną i kontakt telefoniczny. Kontakt osobisty należy ograniczyć do niezbędnego minimum, a dokumentację papierową składać wyłącznie w miejscach wyznaczonych przez dziekana kolegium.
- Ilekroć w wewnętrznych aktach prawnych obowiązujących na Uniwersytecie Rzeszowskim dotyczących organizacji i przebiegu studiów jest mowa o dostarczeniu przez studenta odpowiednich dokumentów do dziekanatu, należy dopuścić także dostarczenie ich w formie elektronicznej.
- Do zaliczenia zajęć dydaktycznych, złożenia egzaminu, w tym egzaminu dyplomowego oraz zaliczenia semestru nie jest niezbędne przedkładanie przez studenta indeksu w wersji papierowej, nawet jeśli taki został mu wydany.
- Każdy uczestnik procesu dydaktycznego przystępując do jego realizacji w formie kontaktu bezpośredniego, zobowiązany jest złożyć oświadczenie zgodnie ze wzorem określonym w załączniku nr 2 do niniejszego zarządzenia.
§ 8
Zobowiązuje się kierowników jednostek organizacyjnych do podjęcia działań – w porozumieniu z administratorami budynków – mających na celu dostosowanie budynków dydaktycznych, badawczych i administracyjnych Uczelni do zaleceń GIS oraz rekomendacji Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego wskazanych w udostępnionych na stronie internetowej Środowiskowych wytycznych w związku z częściowym przywracaniem działalności uczelni. Administrator budynku musi zostać poinformowany z wyprzedzeniem o liczbie studentów, którzy będą w danym dniu uczestniczyć w zajęciach lub egzaminach przeprowadzanych w formie kontaktu bezpośredniego na terenie danego obiektu.
§ 9
- Nadzór nad niniejszym zarządzeniem powierzam Prorektorowi ds. Studenckich
i Kształcenia. - Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
Rektor
Uniwersytetu Rzeszowskiego
prof. dr hab. Sylwester Czopek