Zbigniew Jakubek, profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego pośmiertnie nagrodzony Fryderykiem

Z wielką radością informujemy, że śp. dr hab. Zbigniew Jakubek, prof. UR został laureatem Fryderyka w kategorii Artysta Roku – Jazz. Akademia Fonograficzna przyznała nagrodę za album „Tribute to Zbigniew Jakubek”, wydany nakładem rzeszowskiego wydawnictwa Afro Vibe. Zbigniew Jakubek był wieloletnim pracownikiem Instytutu Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego, założycielem i kierownikiem kierunku Jazz i muzyka rozrywkowa.

Nagroda muzyczna „Fryderyk” jest przyznawana w Polsce od 1995 roku. Otrzymują ją najwybitniejsi krajowi wykonawcy, którzy w znacznym stopniu przyczynili się do rozwoju polskiej muzyki. W tym roku ta prestiżowa nagroda została pośmiertnie przyznana Zbigniewowi Jakubkowi.

dr hab. Zbigniew Jakubek, prof. UR wybitny pianista, aranżer, kompozytor, animator kultury i wykładowca akademicki zmarł 1 maju ubiegłego roku.

Od 2003 roku był wykładowcą i profesorem ówczesnego Wydziału Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego (dzisiejszego Instytutu Muzyki UR).  W 2023 roku obchodziłby jubileusz 20 – lecia swojej artystyczno – pedagogicznej pracy w Instytucie Muzyki. Zbigniew Jakubek współtworzył kierunek „Jazz i Muzyka Rozrywkowa" na Wydziale Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Był wybitnym pianistą, aranżerem i kompozytorem, członkiem zespołu Walk Away, wielokrotnie uznawanym za najlepszy zespół jazzowy roku przez czytelników pisma Jazz Forum. Zbigniew Jakubek koncertował również z takimi artystami jak: Eric Marienthal, David Fiuczynski, Mino Cinelu, Chester Thompson, David Friesen, Bill Evans, Cindy Blackman, Carmine Appice, Dean Brown, a także artystami polskimi, m.in.: Lorą Szafran, Zygmuntem Kuklą, Mietkiem Szcześniakiem, Ryszardem Rynkowskim, Zbigniewem Wodeckim, Krzysztofem Ścierańskim, Urszulą Dudziak i wieloma innymi.

Był także niezwykle otwartym i serdecznym człowiekiem, nauczycielem i przyjacielem.